KRP: Järjestäytynyt rikollisuus soluttautuu rakennusbisnekseen myös korruptiolla
Keskusrikospoliisin mukaan järjestäytynyt rikollisuus soluttautuu rakennusalalle myös korruption keinoin. Kilpailu rakennusurakoista on kovaa, ja siksi kiusaus lahjuksien antamiseen ja ottamiseen on suuri. Poliisi kummastelee sitä, että jopa verottaja tekee rikosilmoituksia korruptiosta äärimmäisen nihkeästi.
Myös suomalaisen yritysmaailman pintakuoren alla muhii mätää. Komisario Juuso Oilinki Keskusrikospoliisista sanoo, että harmaan talouden torjunnassa tulisi kiinnittää huomiota myös korruptioon.
- Korruptio mahdollistaa järjestäytyneen rikollisuuden soluttautumisen niin sanottuun lailliseen liiketoimintaan.
- Esimerkiksi rakennusalalla pääurakoitsijat pilkkovat rakennuskohteitaan aliurakoitsijoille. Rakennusalan kilpailu on kovaa, ja tarjouskilpailujen tuoksinassa moni sortuu myös epäasiallisen ja laittoman vaikuttamisen keinoihin.
- Usein sovitaan jo urakkaa hierottaessa, että tilaaja saa tietyn prosenttiosuuden urakkahinnasta - joko etukäteen tai kaikessa hiljaisuudessa myöhemmin.
Vain mielikuvitus rajana
Komisario Oilinki tietää, että lahjusrikolliset ovat kekseliäitä.
- Lahjonta pyritään tietysti naamioimaan lailliselta näyttäväksi toiminnaksi. Konsulttipalkkioita, alennuksia kesämökkikaupoissa, omien tai lähisukulaisten harrastusten sponsorointia.
- Röyhkeimmät lahjojat jakavat tekaistuilla kuiteilla riihikuivaa rahaa. Useimmiten rahat kuitenkin kierrätetään yritysten kautta.
Nukkuuko verottaja?
Rikoslaki tuomitsee yritysten keskinäiset lahjukset yhtä ankarasti kuin virkamiesten lahjomisen.
Keskusrikospoliisi kaipaa virka-apua erityisesti verottajalta. Komisario Juuso Oilinki ihmettelee, miksi verottaja ei lotkauta korvaansa lahjusrikoksille.
- Verotarkastajat tutkivat kuittitehtailua, kavalluksia ja veropetoksia. Hyvin usein samoihin rikoksiin liittyy myös korruptiota ja lahjontaa.
- Käytännössä poliisille ei tule verottajalta laisinkaan ilmoituksia korruptiivisesta toiminnasta. Se on äärimmäisen harmillista.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Lentokone laskeutui Turkuun yhdellä moottorilla
Turun lentokentälle laskeutunut lentokone joutui vaaratilanteeseen, kun toinen koneen moottoreista sammui ennen laskeutumista. Viasta huolimatta laskeutuminen oli onnistunut.
Tyttö jäi puristuksiin kissanpentuja pelastaessaan
Kymenlaakson pelastuslaitoksen mukaan tyttö jäi jalastaan kiinni hevostallin karsinaan.
Kaksi suomalaista merihädässä Atlantilla
Rajavartiolaitoksen mukaan kaksi Kuubasta Bermudaan matkalla ollutta suomalaismiestä on joutunut merihätään. Yhdysvaltain viranomaiset ovat saaneet yhteyden Atlantilla ajelehtiviin.
Etsintäkuulutettu jäi kiinni - epäillään tapon yrityksestä
Varsinais-Suomen poliisin etsintäkuuluttama, tapon yrityksestä epäilty 36-vuotias mies on otettu kiinni.
Lapsi horjahti jokeen, äiti hyppäsi perään - ajelehtivat virran mukana 500 metriä
Lapsen ja äidin voinnista ei ole tietoa. Kumpikin on sairaalahoidossa.
Suomessa lievemmät raiskaustuomiot kuin Ruotsissa - tilanne muuttumassa
Raiskauslainsäädäntö on tiukentumassa.
Soini vastaa sovinistiväitteisiin
Perussuomalaisten puheenjohtajan Timo Soinin ja SDP:n välillä on käyty värikästä keskustelua viikonlopun aikana. Soinin mielestä hänen kritiikkinsä osui "arkaan kohtaan".
SDP:n varapuheenjohtaja Soinista: "Kun retoriset vaatteet riisuu, jäljelle jää vain sovinisti"
Timo Soini arvosteli demareiden ministerikierrätystä. Eilen perussuomalaisten puheenjohtajalle ärähti SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jouni Backman, tänään SDP:n varapuheenjohtaja.
Veolian bussinkuljettajat jatkavat protestia maanantaina
Veolian Vantaan varikon kuljettajat ovat olleet poissa bussin ratista melkein viikon. Kuljettajien työnseisaus alkoi tiistaiaamuna.
Presidentti Niinistö laski seppeleen sankarivainajille
Sunnuntaina vietetään kaatuneitten muistopäivää sodissa tai esimerkiksi rauhanturvatehtävissä kuolleiden muistoksi.
