Kuka auttaisi Kouvolan kiinalaisia?
Kouvolan kaupunki sanoutuu irti Kiina-keskuksen yrittäjien vaikeuksista. Moni kiinalaisista elää lainarahalla, kun kauppa ei käy ja tietokoneet ja puhelimet on takavarikoitu.
Kouvolan Kiinakeskuksen yrittäjien tilanne on surullinen. Johtajat ovat vankilassa, nettiyhteydet poikki ,puhelimet takavarikossa, talvi kylmä ja kauppa jumissa. Moni elää lainaamalla rahaa Kiinasta. Kotiin paluu ei kiinnosta, sillä siellä useita odottavat kymmenien tuhansien velat ja kasvojen menetys. Kiina-keskuksessa on 180 yrittäjää ja heidän perheenjäsentään.
Kouvolan kaupunki ei ole tarjoamassa apua kiinalaisille. Kaupungilla ei ole osuutta keskuksessa , vaikka Kouvolan Yritysmagneetti kutsut kiinalaisille lähettikin.
-He ovat yrittäjiä ja hoitavat omat asiansa. Yritysmagneetin asia ei ole puuttua, sanoo Yritysmagneetin toimitusjohtaja Sirkku Seila. Samaa mieltä on elinkeinotoimen kaupunginjohtaja Aimo Ahti.
Kaupunki suhtautuu yrittäjiin kuin kehen tahansa muuhunkin yrittäjään. Kun ruoka ja lämpö kertakaikkiaan loppuvat, apua voi hakea toimeentulotukiluukulta. Kiinassa apua ei helposti haeta eikä sitä ole pyydetty nytkään. Toimeentulotuen hakeminen voisi myös estää oleskeluluvan jatkon.
Kouvolan maahanmuuttopalveluilla ei ole suunnitelmia kiinalaisten auttamiseksi. Maahanmuuttokoordinaattori Satu Kurri on sitä mieltä, että kaupungilla olisi moraalinen velvoite apuun.
-Kiinalaiset yrittäjät on kutsuttu tänne ja nyt jonkun pitäisi ottaa heistä vastuu. Tilanne tuli yllättäen, eivätkä kaikki edes tajunneet, mitä tapahtui, kun poliisi vei tietokoneet ja puhelimet, Satu Kurri sanoo.
Punainen risti ohjaa avuntarvitsijat Kiinan lähetystöön. SPR auttaa yksittäisissä hätätapauksissa - se toimitti esimerkiksi ruokaa rajalle juuttuneille venäläisille rekkakuskeille. Kouvolassa palelevien kiinalaisten ongelmiin järjestö ei ole puuttumassa.
-Kiinalaisten tilanne ei oikein vastaa kriteereitämme katastrofiavusta, Paikallisosasto voi teitysti järjestää vaikka vaaatekeräyksen, jos sellaistas pyydetään, sanoo SPR:n pakolais- ja maahanmuuttopäällikkö Leena-Kaisa Åberg.
Tuoreimmat aiheesta: Kymenlaakso
Selkäongelmat kuriin työasentoja vaihtamalla
Staattinen istumatyö on yksi selkävaivoille altistavista tekijöistä. Kiinnostus seisomatyötä kohtaan onkin kasvanut parin viime vuoden aikana.
Pyöräilijää lyötiin kasvoihin Haminassa
Pyöräilijää pahoinpidellyt jalankulkija poistui Kaivokadulta kirjaston suuntaan. Poliisi tutkii tapausta pahoinpitelynä.
Kotkan suuret ryhmät eivät lämpene pormestarimallille
Pormestarimalli voisi kuitenkin olla yksi keino vähentää johtavien luottamusmiesten työtaakkaa.
Loppukevään Repoveden kävijän ei tarvitse murehtia itikoista
Kesäkausi on käynnistynyt ja Repoveden kansallispuistossa liikkuu paljon retkeilijöitä. Matkailuyrittäjät kehittävät Repoveden kävijöille tasaiseen tahtiin uusia palveluita.
Aune Mänttäri pyytänyt hotellialueen rajaamista pois kaavavalituksestaan
Haminan Tervasaaren kaavasta valituksen tehnyt Aune Mänttäri on rajannut osan kaavasta valituksen ulkopuolelle.
Tuholaistorjujan kesäpäivää työllistävät ampiaiset ja lutikat
Ilmojen lämmetessä monenlaiset hyönteiset heräävät koloistaan. Päänvaivaa aiheuttavat muun muassa talon rakenteisiin pesiytyneet muurahaiset tai ampiaiset. Myös lutikat ovat tehneet paluun.
Kotkassa öljyä tiellä Langinkosken kirkolta Kotkansaarelle
Linja-autosta on valunut noin 40 litraa öljyä tielle. Vana kulkee Langinkosken kirkolta Kotkantietä pitkin linja-autoasemalle asti sekä Puistotieltä Robin Hoodille. Tie on erittäin liukas.
Haminan Palloilijoilla edessään kiireinen viikonloppu
Ykköspesiksessä pelaavilla Haminan Palloilijoilla on tällä kaudella takanaan kolme ottelua, joista yksi on häviö ja kaksi voittoa. Pelinjohtaja Vesa Toikan mukaan viikonlopun otteluista lähdetään hakemaan lisää voittoja.
Puolueet vaativat tasa-arvoa vaalipiirin nimeen
Kymen piiri-nimessä Etelä-Karjala ja Etelä-Savo eivät pääse esiin millään tavalla. Saimaan vaalipiiri puolestaan ei kelpaa vaalipiirin puolueille, koska siinä unohdetaan kokonaan Kymenlaakso.
Perussuomalaiset haluaa Kotkaan pormestarin
Perussuomalaisten mielestä kaupunginjohto elää leveästi veronmaksajien rahoilla samalla kun kaupunki yrittää säästää. Pormestarimallissa kansalaiset pääsevät valitsemaan johtajansa.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.