Kulttuuri |

Kultaisen ja Hopeisen Harmonikan finalistit julki

Kultaisen ja Hopeisen Harmonikan finalistit on valittu semifinaalisoittojen jälkeen maanantaina.

Kultaisen Harmonikan finaalissa kuullaan kuutta soittajaa, Hopeisen Harmonikan finaalissa taas seitsemää.

Finalistit valitsi tuomaristo, johon kuuluivat musiikin tohtori Pasi Hirvonen Liperistä, opettaja ja musiikin maisteri Sanna Saarinen Tampereelta, harmonikansoiton lehtori Elina Leskelä Espoosta ja musiikin maisteri Markku Lindeman Nokialta.

Heidän lisäkseen Kultaisen Harmonikan tuomaristossa oli muusikko ja Italian harmonikkaliiton johtaja Mirco Patarini Castelfidardosta.

Yleisö valitsi semifinaaleissa omat suosikkinsa. Hopeisen Harmonikan yleisösuosikiksi nousi Arttu Rajala Ilmajoelta ja Kultaisen Harmonikan yleisösuosikki oli ylivoimaisesti Timo Hautamäki Porista.

Finaali on vuorossa Sata-Häme Soi -juhlilla Ikaalisissa 24.6. Finaali nähdään myös suorana YLEllä.

Lähteet:
YLE Uutiset

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kulttuuri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä