Perämeri |

Kunnalla oma omakotitaloprojekti Tervolassa

Kunta päätti rakennuttaa talot helpottaakseen uusien asukkaiden muuttoa kuntaan. Asunnoista on ollut pienessä kunnassa pulaa.

Tervolan kunnan rakennuttama omakotitalo
Tervolan kunta on ryhtynyt lievittämään omakotitalo pulaa rakennuttamalla niitä itse. Kuva: Kyösti Vaara / Yle

Tervolan kunnan rakennuttamat matalaenergiatalot valmistuvat vuoden loppuun mennessä. Kunnan tekninen johtaja Ari Kurth uskoo, että Hastinrinteen alueella rakenteilla olevat kaksi taloa tekevät vaivatta kauppansa, koska kunnassa on tarjolla vain vähän uusia taloja.

- Tervolassa on voimakasta metalli- ja sahateollisuutta ja olemme halunneet helpottaa muuttoa suunnittelevien tuloa kuntaan. Meillähän rivitaloasuntojenkin käyttöaste on käytännössä sata prosenttia, eikä omakotitaloja ole oikeastaan ollut edes tarjolla, Kurth kertoo.

Kurthin mukaan taloja suunniteltaessa on haluttu painottaa hyvää sijaintia ja kohtuullista hintaa.

- Nämä on pyritty miettimään sillä tavalla, että talot ovat sopivan kokoisia esimerkiksi nuorelle perheelle. Talot ovat isolla tontilla, mutta eivät neliöiltään mitenkään valtavan kokoisia, jotta hinta pysyy myös kohtuullisena.

Talojen myyntihinnat ovat 210 000 euroa. Kunta myy talot omakustannushintaan.

Kuntien omakotitaloprojektit eivät ole ainakaan pohjoisessa mitenkään tuiki tavallisia. Tervolassa kunta ei kuitenkaan koe astuvansa rakennusyritysten "tontille".

- Tervola ei varmastikaan ole se ensimmäinen vaihtoehto yksityisille rakennusfirmoille tulla rakentamaan. Kunta on halunnut tällä tavalla tukea uusia muuttajia.

Kommentoi aihetta

(2 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Kuntaliitos

Ilmoita asiattomasta kommentista

Tervolassa kannattaa ottaa huomioon näissä kunnan investoin-

neissa tuleva kuntaliitos eli Meri-Lapin kunta. Jos asunnoil-

la on kysyntää, niin miksi ykstyinen taho ei investoi rakenta-

miseen?


Onko ostajia

Ilmoita asiattomasta kommentista

Yksityispuolella pyritään kohteet markkinoimaan etukäteen ja

punnitsemaan asuntojen tarve, mutta kunta tuottaa asunnot ensin

ja vasta sitten aletaan markkinoimaan eli meneekö kaupaksi.

Riski tällaisessa toiminnassa on veronmaksajilla. Onko molem-

mille taloille jo todelliset ostajat olemassa?

Tuoreimmat aiheesta: Perämeri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä