Kuntajohtajat vaativat sairaanhoitopiiriltä varovaisuutta
Jäsenkuntien johtajat ovat lähettäneet Satakunnan sairaanhoitopiirille kirjelmän, jossa sairaanhoitopiiriltä vaaditaan vallitsevan taloustilanteen huomioimista paremmin ensi vuoden talousarviota laadittaessa.
Satakuntalaiskuntien johtajat eivät hyväksy sairaanhoitopiirin suunnittelemaa kustannusten nousua ensi vuodelle. Sairaanhoitopiirin lähtökohtana talousarviosuunnittelussa on ollut 6,9% nousu kuntien maksuihin. Sairaanhoitopiiri pitää kasvua kohtuullisena, kun taas kuntajohtajat tyrmäävät korotuksen kohtuuttomana.
Kuntajohtajien mielestä sairaanhoitopiiri on epäonnistunut kuntien talouskehityksen arvioinnissa eikä talousarviovalmistelussa ei ole huomioitu kuntatalouden tilaa riittävästi. Sairaanhoitopiirin odotukset mm. kuntien verotulojen kasvusta ovat liian optimistisia.
Kuntajohtajat ovat lähettäneet heinäkuun alussa sairaanhoitopiirille kirjelmän, jossa ongelma on nostetaan esiin. Kuntajohtajat edellyttävät, että sairaanhoitopiirin talousarviovalmistelua jatketaan samoilla reunaehdoilla, joilla myös jäsenkunnat valmistelevat talousarvioitaan.
Kirjelmän laatinut Kokemäen kaupunginjohtaja Markus Ojakoski muistuttaa sairaanhoitopiiriä mm. epävarmasta kansainvälisestä taloustilanteesta.
- Meitä kuntaliittokin ohjeistaa tällä kertaa olemaan poikkeuksellisen varovaisia budjetin laadinnassa, Ojakoski perustelee.
Ojakosken mukaan kirjelmästä on jo ehditty keskustelemaan sairaanhoitopiirin johdon kanssa. Hän pitää johdon suhtautumista kuntajohtajien huoleen myönteisenä.
- Heillä on toki halua pyrkiä ottamaan meidän kuntajohtajien näkemys huomioon edelleen ja valmistella siltä pohjalta eteenpäin, Ojakoski kiittelee.
Tuoreimmat aiheesta: Satakunta
Koski: Rauman maauimala kuntoon ja pian
Rauman kaupunginjohtaja Kari Koski haluaa lopettaa vitkuttelun Rauman maauimalan kunnostamisessa. Vuonna 1955 valmistunut uimala on päässyt rapistumaan peruskunnoltaan ja siihen on tehty viime vuosina vain välttämättömät korjaukset.
Köyliö, Huittinen ja Säkylä yhteen?
Satakuntalainen Köyliö jatkanee kuntaliitosneuvotteluja Huittisten ja Säkylän kanssa. Alustava linjaus tehtiin valtuustoseminaarissa - seuraavaksi asiaa käsitellään kunnanhallituksessa ja -valtuustossa.
Lukko nappasi Ässien Aki Uusikartanon
Rauman Lukko on tehnyt yhden vuoden sopimuksen Ässä-hyökkääjä Aki Uusikartanon kanssa. Uusikartano liittyy Lukon harjoitusvahvuuteen jo tänään.
Vesistötarkkailijoista on pulaa Lounais-Suomessa
Luonnonhavainnoinnista kiinnostuneet suomalaiset voivat purkaa luontointoaan tarkkailemalla lähivesistöjä. Vesistötarkkailijan työ on vapaaehtoista, mutta vastuullista.
Isoja terveysasemia kiinni Porissa kesällä
Perusturva jatkaa terveysasemien kesäsulkuja. Ensi kertaa heinäkuuksi suljetaan Pohjois-Porin ja Otavankadun asemat.
Siviili- ja sotilaslentokoulutus halutaan yhteen
Suomessa halutaan yhdistää siviili- ja sotilaslentokoulutuksen alkuvaihe. Porissa sijaitseva Suomen ilmailuopisto voisi olla yhteistyössä vahva toimija, vaikka varuskunnat ovat suhteellisen kaukana Porin lentokentästä.
Pori sammuttaa taas katuvalot kesäksi
Katuvalojen sammutus on aiemmin herättänyt voimakasta arvostelua. Valot syttyvät uudelleen heinäkuun lopussa.
Vaaratilanteet ovat asfaltintekijän arkea
Kesän asfalttityöt ovat taas alkaneet. Lounais-Suomessa uusitaan tänä vuonna asfalttia noin 250 kilometrin matkalla. Töitään tekevät asfalttityöntekijät toivovat autoilijoilta malttia ja liikennesääntöjen noudattamista.
SK: Porin kampusasia käsittelyyn viikon päästä
Kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen on tuomassa korkeakoulukampus-asian kaupunginhallituksen käsittelyyn. Asia on puhuttanut Porissa.
Liettualaisille murtomiehille 6 vuotta vankeutta
Neljän miehen rikollisliiga teki kymmeniä murtoja ja murron yrityksiä kesä-elokuussa 2012. Miehet saivat kaikki kuuden vuoden vankeustuomiot.
