Perämeri |

Kuntaliitos keräsi arvostelua Torniossa

Torniolaiset penäävät lisää tietoa kuntaliitoksen eduista ja haitoista. Kuntajakoselvitykseen liittyvässä Tornion yleisötilaisuudessa käytettiin tiistai-iltana useita puheenvuoroja, joissa epäiltiin kuntaliitoksen myötä syntyväksi väitettyjä etuja. Lisäksi torniolaiset olivat huolissaan investointien jakautumista, kaavoituksesta ja kuntien velkataakasta, jos Meri-Lapin kunnat yhdistyvät.

Tornion yleisötilaisuuteen saapuneet Mikko Vaara (vas) ja Lassi Yliniva eivät kannata Meri-Lapin kuntien yhdistämistä. Kuva: YLE / Riikka Rautiainen

Torniolaisen Lassi Ylinivan mukaan pelkona on, että Tornio ja Kemi saavat uudessa kuntaliitoksessa liian suuren vallan pienempien kuntien kustannuksella. Yliniva arvosteli myös yhdistymissopimusta.

- Sopimuksessa ei ole minusta takeita alueelliselle tasa-arvolle eikä tasapuoliselle kehittymiselle. Se ei ole tarpeeksi sitova, vaan se perustuu liikaa arvoihin, jotka eivät ole mitenkään varmoja. Ne ovat sinänsä hyviä, mutta eivät vakuuta, sanoo Yliniva.

Ylinivan kanssa samoilla linjoilla oli torniolainen Mikko Vaara, joka liputti kuntien yhteistyön puolesta.

- Olen sitä mieltä, että yhteistyötä lähikuntien kanssa tulee tiivistää, mutta ei mennä vielä tässä vaiheessa kuntaliitokseen. Tuntuu, että emme tiedä vielä kaikkia sen haittapuolia emmekä etuja, sanoo Mikko Vaara.

Sekä Yliniva että Vaara pelkäävät, että kuntaliitoksen jälkeen vallan ottaa lähialuepolitiikka, jossa puolustetaan sitä mikä on päättäjää lähinnä.

- Puolueiden vaikutus tai periaatteet eivät enää toteutuisikaan, vaan oma etu tulisi tärkeimmäksi kriteeriksi, kun uudessa kunnassa päätetään asioista, pohtii Yliniva.



Meri-Lappi jää puristuksiin

Vaikka illan yleisötilaisuudessa käytettiin selvästi enemmän puheenvuoroja kuntaliitosta vastaan, niin salissa oli myös liitoksen kannattajia.

- Näen kuntasektorin tulevaisuuden sellaisena, että missään vaihtoehdossa tulevaisuus ei tule olemaan helppo. Tämän selvityksen perusteella olen kuitenkin tullut siihen tulokseen, että siinä (yhdistymisessä) on enemmän mahdollisuuksia kuin siinä, että jäisimme seisahtuneeseen tilanteeseen, sanoo Jorma Jurmu.

Hän on huolissaan myös Meri-Lapin vetovoimaisuudesta tulevaisuudessa, jos kunnat jatkavat itsenäisinä. Ovatko Meri-Lapin kunnat riittävän vahvoja houkuttelemaan väkeä, kun alue sijaitsee yhdistyneen Rovaniemen ja isosta kuntaliitoksesta päättäneen Oulun seudun välissä?

- Kun huoltosuhde kunnissa huononee, niin työssäkäyvistä ja lapsiperheistä tulee verinen kilpailu kasvualueiden kesken, ja jos täällä ei tehdä ratkaisuja, niin Oulu tulee vetämään pidemmän korren, ennustaa Jurmu.

Kaunat voi haudata

Kuntajakoselvittäjä Timo A. Säkkinen on ehdottanut uuden kunnan nimeksi Torniota. Aineen taidemuseon järjestetyssä yleisötilaisuudessa nimeä pidettiin lähes poikkeuksetta hyvänä, mutta joukossa oli ainakin yksi soraääni. Erään tilaisuudessa mukana olleen henkilön mukaan Tornio-nimen ei pidä antaa likaantua, jos kuntaliitos toteutuu.

Muutamassa puheenvuorossa kuntaliitoksen epäiltiin myös haittaavan Tornion ja Haaparannan välistä hyvää yhteistyötä, mutta Jorma Jurmu on asiasta toista mieltä.

- Joka on yhteistyökykyinen yhteen suuntaan, niin se on varmasti sitä myös toiseen suuntaan, painottaa Jurmu.

Kemin ja Tornion luottamus- ja virkamiesjohdon välinen kitkakin nousi esiin puheenvuoroissa, mutta Jurmun mukaan vanhat kaunat lievenevät sillä, että ollaan samassa kaupungissa ja samassa kunnassa.

Lähteet:
YLE Perämeri

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Perämeri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä