Perämeri |

Kuntavaaliehdokkaat eivät ole kiven alla

Syksyn kuntavaaleihin tuntuu tällä kertaa löytyvän halukkaita. Varsinaista ehdokasryntäystä ei kuitenkaan ole luvassa.

Ehdokaslista ja ennakkoäänestys-kyltti
Kuntavaalien ennakkoäänestys alkaa 17. lokakuuta ja varsinainen vaali on lokakuun lopulla. Kuva: YLE

Meri-Lapissa puolueiden ja niiden kunnallisjärjestöjen valmistautuminen syksyn kuntavaaleihin on sujunut myönteisissä merkeissä.

Piirien puheenjohtajisto ja toiminnanjohtajat ovat optimistisia ehdokkaiden hankinnan suhteen. Virallisen, tehtävänkuvaan kuuluvan optimismin lisäksi piirijohdosta kuuluu myös aitoa optimismia.

- Alueen valtapuolueen keskustan ehdokashankinta on käynnistynyt vähintään yhtä vilkkaasti kuin viime kuntavaalien alla, kertoo Peräpohjolan keskustapiirin puheenjohtaja Eero Ylitalo.

- Osassa kuntia, kuten Torniossa alkuvauhti on ollut parasta pitkiin aikoihin, kertoo Peräpohjolan piirin puheenjohtaja Eero Ylitalo.

Kesän jälkeen ehdokasasettelu vilkastuu.

- Eero Ylitalo

Keskustan tavoitteena on asettaa täydet listat ja Ylitalo uskoo sen onnistuvan pääosassa kuntia. Hallituksen kuntauudistushanke on Ylitalon mukaan lisännyt innostusta lähteä ehdokkaaksi.

Ketsuppipullon tulppa aukeaa

Keskustassa, kuten monessa muussakin puolueessa, odotetaan nykyisten valtuutettujen ilmoittavan mahdollisista ehdokkuuksistaan. Sen jälkeen ketsuppipullon tulppa irtoaa ja moni kahden vaiheilla oleva mahdollinen ehdokas tekee päätöksensä.

Eero Ylitalo uskoo kesän jälkeen ehdokasasettelun vilkastuvan.

- Vasemmistoliiton ehdokasmäärätavoite on saada joka kuntaan vähintään yhtä monta ehdokasta kuin on kunnassa valtuutettuja, sanoo Vasemmistoliiton Lapin piirin puheenjohtaja Pertti Keränen.

Keräsen mukaan ehdokashankinta on alkanut hyvin hänen kotikunnassaan Tervolassa sekä Kemissä, Keminmaassa ja Torniossa.

Myös Ylitorniolla alku on ollut hyvä, Simossa sen sijaan suostumuksia on vielä vähän.

Pääministeripuolue Kokoomuksessa on nyt imua. Toiminnanjohtaja Jukka Mäyrä arvioi ehdokasmäärän kasvavan tänä vuonna. Kemissä ja Torniossa on lokakuussa listoilla vähintään sama määrä nimiä kuin neljä vuotta sitten. Simossa ehdokkaita on luvassa viime kertaa enemmän.

Keminmaassa, Tervolassa ja Ylitorniollakin kokoomusehdokkaita on tulossa. Näissä kunnissa kokoomus oli viime kerralla liikkeellä lyhyillä listoilla.

Jytkyn ja Haaviston vanavedessä

Eduskuntavaaleissa jytkyn aikaansaaneen perussuomalaisten ehdokashankinta on Lapin piirin varapuheenjohtaja Pekka Kvistin mukaan näkynyt myös ehdokkaiden hankkimisessa.

Minimivaatimus on saada oma ehdokas jokaiseen kuntaan eikä siitä olla Lapissa luopumassa. Kotikunnassaan Torniossa Kvist kertoo ehdokasmäärän kasvavan vuoden 2008 vaaleista.

- Jo nyt on ehdokkaita tulossa enemmän kuin edellisissä vaaleissa, sanoo Pekka Kvist.

Perussuomalaiset tavoittelee Lapissakin valtuustopaikkojensa tuplaamista.

Pekka Haaviston presidentinvaaleissa vihreille tuoma noste voi näkyä näissä syksyn vaaleissa. Keminmaahan vihreät saavat todennäköisesti ehdokkaan. Piirin puheenjohtaja Mervi Tuohimaa kertoo, että Simosta ja Ylitorniolta on osoitettu periaatteellista kiinnostusta, mutta ehdokassitoumuksia ei ole tehty.

Eduskunnan ja puoluiden ulkopuolella

Meri-Lapissa kristillisdemokraatit lähti viime vaaleihin nollilta. Lyhyessä ajassa ehdokkaat saatiin Kemiin ja Keminmaahan.

Piirin varapuheenjohtaja Ossi Karjalainen arvioi, että Kemin ja Keminmaan lisäksi kristillisdemokraateille voisi olla ehdokas tai useampi myös Torniossa.

Torniossa ja Kemissä vihreitä ehdokkaita on vähintään sama määrä kuin viime vaaleissa.

Pitkillä, joskaan ei kaikissa kunnissa täysillä listoilla vaaleihin Meri-Lapissa lähtee SDP. Kemissä oma kannatuksensa on eduskunnan ulkopuolisilla vasemmistopuolueilla.

Keminmaassa ja Torniossa puolestaan on viime aikoina ollut vahvoina tekijöinä puolueisiin sitoutumattomat ehdokaslistat.

Pääsääntöisesti ehdokkaiden hankinta on puolueille ollut helpointa Meri-Lapin kaupungeissa. Maalla on hivenen vaikeampaa. Vajaa neljä kuukautta ennen vaaleja ehdokkaiden hankinta on sen verran alkutekijöissä, että sopivan ikä- ja sukupuoli- ja asuinpaikkajakauman hiominen ei ole puolueosastoissa vielä ajankohtaista.

Ehdokashakemukset on jätettävä viimeistään 18. syyskuuta.

Tuoreimmat aiheesta: Perämeri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä