Kuntayhtymä veti valituksen pois
Kainuun maakunta -kuntayhtymä on valmis kuuntelemaan asukkaiden toivomuksia Vuolijoen ja Ristijärven terveysasemien palvelutarjonnasta.
Valituksen vetäminen pois korkeimmasta hallinto-oikeudesta ei tuo muutoksia Ristijärven ja Vuolijoen terveysasemien palveluihin. Hallintojohtaja Kalevi Yliniemen mukaan Kainuun maakunta -kuntayhtymä haluaa edetä ristijärveläisten ja Otanmäki Seuran kanssa sovinnon tietä ja veti valituksen pois.
Palvelujen tarjontaan ei tule muutoksia, koska terveysasemat pyörivät voimassa olevien sosiaali- ja terveyslautakunnan päätösten mukaan. Niistä ei ole tehty oikaisuvaatimuksia eikä valituksia. Yliniemi sanoo, että kuntayhtymä on valmis ottamaan vastaan asiakkaiden toivomuksia palvelutarjonnasta.
Oulun hallinto-oikeus kumosi maakuntahallituksen toissa vuonna tekemän päätöksen Vuolijoen ja Ristijärven terveysasemien palveluista.
Tuoreimmat aiheesta: Kainuu
Väyrynen syyttää Suomenmaata puheenjohtajapeliin puuttumisesta
Keskusta järjestää viikonloppuna neuvoa-antavan jäsenäänestyksen seuraavasta puheenjohtajasta. Keskustan puoluelehden julkaisema kysely äänestyksen kynnyksellä kuumensi Väyrysen.
Puukauppa käy mukavasti
Vihreä kulta vaihtaa omistajaa vauhdilla tänä vuonna. Jos hinnat ovat loppuvuodestakin kohdillaan, kasvaa puukauppa selvästi viime vuodesta. Vuoden 2007 lukemiin tuskin kuitenkaan ylletään.
Veneilykausi alkaa viikonloppuna
Alueen veneilymatkailuyrittäjät esittelevät kalustoaan ja toimintaansa muun muassa Kajaanin Renforsin Rannassa.
Lentävä pallogrilli löytää kuolleen poron
Petojen raatelemia poroja etsitään kenties jo lähitulevaisuudessa kauko-ohjattavilla lentolaitteilla. Laitetta voidaan käyttää myös esimerkiksi kadonneiden henkilöiden etsintään.
Kajaanin sahan myynnistä neuvotellaan
Metsäyhtiö UPM neuvottelee Kajaanin sahan myymisestä. Mikäli myynnistä saadaan sopimus, saha voi välttyä sulkemiselta.
Presidentti myönsi kainuulaisille arvonimiä
Presidentti Sauli Niinistö myönsi perjantaina kolmelle kainuulaiselle arvonimet. Presidentti myönsi koko maahan yhteensä 82 arvonimeä.
Kolmentoista hymyn maa
Thaimaalainen ihminen kestää virheet ja häpeän 13 hymyn sitkeydellä. 14. kerta on jo liikaa. Silloin alkaa loputon ja armoton viha, kertoo Thaimaassa työskennellyt lähettiläs.
Keskustele: Harrastatko luontoretkeilyä?
Sotkamossa sijaitseva Hiidenportin kansallispuisto houkuttelee vuosittain jopa 10 000 ainutlaatuisesta luontoympäristöstä elämyksiä hakevaa luontomatkailijaa.
Putkirikko Sotkamon Naapurinvaaralla
Putkirikko on vaivannut Sotkamon Naapurinvaaran vesiosuuskunnan osakkaita tänään. Vedentulo on katkeillut osassa talouksia korjauksen aikana ja ajoittain hanasta on tullut juomakelvotonta vettä.
Maito säilyi käyttökelpoisena yli kuukauden
Maito on siitä eriskummallinen elintarvike, että se voi pilaantua jopa 10 minuutissa tai säilyä käyttökelpoisena yli kuukaudenkin. Nykymaidon säilyvyyteen on tullut lisää päiviä parantuneen hygienian vuoksi.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.