Kuntien sijoitusvarallisuus vaihtelee nollasta puoleen miljardiin
Vaasan yliopistossa alkaa tutkimus, joka selvittää kunnissa olevaa sijoitusvarallisuutta. Kunnilla on sijoitettua varallisuutta hyvinkin erilaisia määriä, nollasta aina puoleen miljardiin. Ensi vuonna valmistuvan tutkimuksen tarkoituksena on antaa vastauksia myös siihen, miten varallisuuden tuottoa olisi hyvä seurata.
Vaasan yliopistossa käynnistyy kuntien sijoitusvarallisuutta koskeva tutkimus. Tutkimuksen tarkoituksena on selvittää, paljonko kunnilla on sijoitettua varallisuutta ja miten varallisuus keskittynyt eri kuntiin. Lisäksi tutkimuksessa selvitetään, kuka sijoitusvarallisuutta kunnissa hallinnoi.
Tutkimus pohtii myös sitä, pitäisikö kunnillla ylipäätään olla sijoitusvarallisuutta. Kunnan sijoitusvarallisuus ja sen menestyksekäs hallinto -tutkimuksen tulokset aiotaan saada kuntien käyttöön.
- Tarkoitus olisi saada tulokset suoraan kuntien käyttöön siten, että kuntapäättäjät pystyisivät vastaamaan kysymykseen, onko mitään järkeä, että kunnalla yleensä on sijoitusvarallisuutta. Jos vastaus siihen on positiivinen, seuraavaksi kysytään, että miten sijoitusvarallisuutta pitää hallinnoida. Ja lisäksi annetaan vastaus vielä siihen kysymykseen, että millä tavalla varallisuuden tuottoa pitää seurata, kertoo Vaasan yliopiston laskentatoimen ja rahoituksen professori Timo Rothovius.
Salkkujen koot vaihtelevat paljon
Kunnilla on hyvin eri tavoin sijoitettua varallisuutta. Osalla salkku on hyvinkin suuri, toisilla taas sijoituksia ei ole ollenkaan.
- Sijoitusomaisuus on tullut kunnalle yleensä pitkän kaavan kautta. Kunta on esimerkiksi ensin perustanut sähköyhtiön, jota on pyöritetty kymmeniä vuosia. Sitten 1990-2000 -luvuilla aika moni kunta luopui näistä energiayhtiöistä ja sitä kautta saatiin huomattavia varoja, ihan suoraa rahaa, mikä sitten sijoitettiin muualle. Toiset kunnat ovat saaneet sijoitusvarallisuutta perintölahjoituksina, kertoo professori Timo Rothovius kuntien varallisuuden lähteistä.
Kunnallisalan kehittämissäätiö on myöntänyt tutkimukselle 50 000 euron apurahan. Tutkimus käynnistyy syksyllä ja se valmistuu ensi vuoden aikana.
Tuoreimmat aiheesta: Talous
Professori syyttää työeläkeyhtiöitä kähminnästä
"Asiakkaista kilpaillaan joka tapauksessa. Sitä ei saa nyt tehdä avoimesti vaan se täytyy tehdä vähän kuin kähmien."
Englannin keskuspankin pääjohtaja: Ihailen Risto Rytiä
Englannin keskuspankki puolusti toisen maailmansodan jälkeen Risto Rytiä maan ulkoministeriölle lähetetyssä kirjeessä. Nykyinen pankin pääjohtaja toi kirjeen Suomeen näytille.
Moskovan junat uudemmiksi parin vuoden sisällä
Venäjän rautatieyhtiö RZD:n varapääjohtaja lupailee uudempaa kalustoa Helsingin ja Moskovan väliseen henkilöliikenteeseen.
Uusi teurastamo käsittelee päivittäin 500 nautaa
Atrian suurinvestointi Kauhajoella kuuluu Euroopan kymmenen suurimman teurastamon joukkoon. Nykytekniikan ansiosta naudanliha pystytään jäljittämään eläinkohtaisesti.
Oikeus hyväksyi muoviputkikaupat - Kilpailuvirasto yritti estää
Kilpailuvirasto vaati helmikuussa Uponorin ja KWH:n yrityskaupalle kieltoa. Markkinaoikeus hyväksyy kaupan, jos tuotantolinjoja myydään kilpailijoille.
Matti Lievosesta vuorineuvos
Tuore vuorineuvos Matti Lievonen on toiminut Neste Oilin toimitusjohtajana vuodesta 2008. Presidentti Sauli Niinistö on perjantaina myöntänyt 68 arvonimeä.
Tarjolla 250 työpaikkaa verovapaana – Finnair auttaa rekrytoinnissa
Finnair arvioi, että lähitulevaisuudessa irtisanomistarvetta ei ole yhtiön tekniikasta.
OP-Pohjolan sivut kaatuivat tunneiksi
Verkkopankki oli pois käytöstä kaikkiaan kolme tuntia teknisen vian takia. Häiriöt kiusasivat pankkipalvelua aamulla ja iltapäivällä.
Saksan talousluottamus palailee
Tarkkaan seurattu Ifo-indeksi kääntyi odottamattoman voimakkaasti. Tämä saattaa luvata hyvää euroalueen suurimpaan talouteen.
Northland epäonnistui lisärahoituksessa
Yhtiön vajaa kuukausi sitten liikkeelle laskema 362 miljoonan dollarin joukkovelkakirjalaina on suljettu. Se ei tullut täyteen, vaikka yhtiö laski lainan määrää kesken merkintäkauden 335 miljoonaan dollariin. Nyt Northlandilla on kolme kuukautta aikaa miettiä, miten se järjestää rahoituksensa.
