Savo |

Kuopion kalahallin saa purkaa

Pitkään jatkunut kiista Kuopion torin kalahallin kohtalosta on saatu päätökseen. Korkein hallinto-oikeus on päättänyt, että Kauppahallin kyljessä olevan kalahallin saa purkaa. Samalla Kuopion rakennuslautakunnan ja rakennustarkastajan aiemmat päätökset asiassa saatetaan voimaan.

Aiemmin Kuopion hallinto-oikeus oli sitä mieltä, että kalahallin purkamisen mahdollistava rakennuslupa oli laiton. Kaupungin omistama pysäköintiyhtiö vei asian korkeimpaan hallinto-oikeuteen joka siis nyt kumosi Kuopion hallinto-oikeuden päätöksen.

Kuopion kaupunginlakimies Vesa Toivanen sanoo, että hallin purkamiseen ei nyt ole enää juridista estettä ja purkutyöhön ryhdytään heti. Kalahallin paikalle rakennetaan pyöreä paviljonkirakennus.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Savo

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä