Turku |

Kupittaanpuiston rakentaminen alkaa

Turun Kupittaanpuiston asuinalueen rakentaminen on tarkoitus aloittaa lähiviikkojen aikana. Rakennuslautakunta käsittelee torstaina kolmea rakennuslupaa, jotka mahdollistavat kahden kerrostalon ja osittain maan alle sijoittuvan parkkitalon toteuttamisen.

HK:n purettujen tehdasrakennusten tilalle alkaa nousta kovan rahan kerrostaloasuntoja.
HK:n purettujen tehdasrakennusten tilalle alkaa nousta kovan rahan kerrostaloasuntoja. Kuva: YLE / Hannu Vähämäki

Hakijana on Auratum Kiinteistöt, joka omistaa Teknologiakeskuksen ja Kupittaan liikuntapuiston väliin sijoittuvan tonttimaan puoliksi Sato Oy:n kanssa. Kaikkiaan alueelle on tarkoitus rakentaa kymmenen kerrostaloa noin 800 asukkaan tarpeisiin.

Tavoitteena on saada ensimmäiset kohteet valmiiksi loppuvuodesta 2011. Kokonaisuudessaan alueen kymmenen kerrostalon rakentaminen vie aikaa noin kymmenen vuotta.

- Markkinatilanne näyttää nyt suotuisalta. Ensimmäisiin kahteen kerrostaloon tulee yhteensä 100 asuntoa, joista on varattu noin 70%. Tämä on hyvä tulos, kertoo johtaja Jukka Lämsä Auratumista.

Arkkitehti Pekka Mäen suunnittelemaa kahdeksan kerroksen korkuista rakennuskantaa nimitetään railokonseptiksi. Talot koostuvat kahdesta palasta, joita yhdistää lasinen railomainen rakenne.

- Ideana on, että kun astuu kerroksien porrashuoneeseen hissistä, niin railon kautta näkökenttään avautuu Kupittaan puistoalue. Tällaista ratkaisua ei ole ennen toteutettu, joten odotusarvot ovat kovat, toteaa Jukka Lämsä.

Kupittaanpuiston alueelle rakennetaan kovan rahan asuntoja. Skaala on laaja. Tarjolla on esimerkiksi yksiöitä opiskelijoille ja sijoittajille. Kupittaanpuiston reunasta löytyy puolestaan perheasuntoja. Suurimmat niistä ovat jopa 150 neliön kokoisia.

Lähteet:
YLE Turku

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Turku

Juuri nyt

Kotimaa

Hyvinkään asemies ampui katolta - yksi kuoli, 8 loukkaantui

Hyvinkäällä sattui yöllä ampumistapaus, jossa kuoli yksi ihminen ja haavoittui yhdeksän. Poliisi eristi alueen tutkintaa varten.

Hyvinkäällä on ammuskeltu perjantain ja lauantain vastaisena yönä. Ammuskelussa on kuollut yksi ja loukkaantunut kahdeksan henkilöä. Loukkaantuneista kahden tila on kriittinen, kertoo Keski-Uudenmaan poliisi.

  • Ylimääräinen uutislähetys klo 7.30, TV1. Radiouutiset puolen tunnin välein.

  • Olitko paikalla Hyvinkäällä ampumistapauksen sattuessa? Lähetä meille kuvauksesi tapahtumista osoitteeseen yle.uutiset@yle.fi.

  • Lähetä kuvasi tai videosi meille numeroon 16149 tai sähköpostilla osoitteeseen yle.uutiset@yle.fi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä