Ulkomaat |

Kuumuudelle ja kuivuudelle ei näy loppua Yhdysvalloissa

Useita maan alueita on julistettu luonnonkatastrofialueiksi. Kuivuuden aiheuttamien satomenetysten ennakoidaan nostavan ruoan hintaa.

Kuivuus tuhosi sadon Princetownissa Indianan osavaltiossa heinäkuussa 2012.
Kuivuus tuhosi sadon muun muassa Princetownissa, Indianan osavaltiossa, heinäkuussa 2012. Kuva: Scott Olson / AFP / Lehtikuva

Pitkään jatkuneelle kuivuudelle ja helteille ei näy loppua Yhdysvalloissa. Paahtava kuumuus koetteli maan Keskilänttä myös tiistaina. Pitkään jatkunut sateeton helleaalto on aiheuttanut alueella pahimman kuivuuskauden 50 vuoteen.

Chicagosta St. Louisiin ja Omahasta Nebraskaan lämpötilat kipusivat lähes 40 celsiusasteeseen. Kansalliset sääpalvelut antoivat hellevaroituksia Keskilännen ja Keski-Atlantin osavaltioihin.

Pelkästään tässä kuussa Yhdysvalloissa on rikottu yli 2200 lämpöennätystä.

Menetyksiä maataloudelle

Kuivuus on tuhonnut Yhdysvaltojen tärkeimmän maataloustuotantoalueen maissin, soijan sekä muiden tärkeiden viljelykasvien satoja.

Paikalliset viljelijät sopivat tapaamisessaan poliitikkojen kanssa, että he saavat hallitukselta avustusta kuumuuden ja kuivuuden aiheuttamiin sadonmenetyksiin.

Missourin osavaltiossa kuvernööri Jay Nixon ilmoitti tiistaina, että kaikki osavaltion 114 piirikuntaa on julistettu luonnonkatastrofialueiksi. Alueen viljelijät voivat ilmoituksen myötä hakea valtion lainaa ja muita tukia. Ennen tiistaita luonnonkatastrofialueen status oli 17 piirikunnalla.

Sääennusteiden mukaan osissa aluetta voidaan saada sateita ensi viikolla. Siitä huolimatta analyytikot pudottivat arvioitaan Yhdysvaltojen maissintuotannosta seitsemän prosenttia.

Yhdysvaltojen kuumuuden ja kuivuuden odotetaan vaikuttavaan ruoan hintaan, sillä Yhdysvallat tuottaa yli puolet maailman vientimaissista. Maissista tehdään esimerkiksi tärkkelystä ja sitä käytetään muun muassa karjan ruokintaan.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä