Pakkaset |

Kuusamon Kiutakönkäällä talven pakkasennätys: -39,2

Suomessa tehtiin torstaiaamuna talven uusi pakkasennätys, kun Kuusamon Kiutakönkäällä mitattiin -39,2 astetta. Ilmatieteen laitoksen mukaan lukema mitattiin aamulla yhdeksän tienoilla.

Ryhmä turisteja vierailee Kiutakönkäällä lähes 40 asteen pakkasella.
Hollantilaisturistit tutustuivat Kiutakönkääseen 1. helmikuuta. Kuva: YLE

Erityisen kireää pakkasta on ollut myös esimerkiksi Sallan Naruskalla ja Taivalkoskella.

Ilmatieteen laitos ennustaa kireiden pakkasten jatkuvan vielä yli viikonlopun. Päivystävä meteorologi Henri Nyman uskoo, että -40 astetta rikotaan ennen viikon päättymistä esimerkiksi Sallan Naruskalla tai Kuusamon Kiutakönkäällä.

Myös talven edellinen pakkasennätys oli Kuusamon Kiutakönkäällä, jossa mitattiin eilen keskiviikkona -38,7 astetta.

Kaikkien aikojen pakkasennätys Suomessa tehtiin vuonna 1999, kun Kittilän Pokassa mitattiin -51,5 astetta pakkasta.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä