Oulu |

Kuusamoon suunnitellaan maanalaista kultakaivosta

Mahdollisesti perustettava kaivos toimisi vähintään kymmenen vuotta. Kaivos työllistäisi lähes sata ihmistä.

Kultaesiintymä
Kuva: YLE

Rukan matkailukeskuksen läheisyyteen suunnitteilla oleva kultakaivos louhii toimiessaan kultaa maan alla, kertoo malmeja Pohjois-Kuusamossa tutkiva australialainen kaivosyhtiö Dragon Mining.

Yhtiön mukaan tuotanto käynnistyisi avolouhinnalla, jonka jälkeen kultaa etsittäisiin maanalaisessa kaivoksessa.

Rikastamolle kolme vaihtoehtoa

Kaivosyhtiön on kartoittanut myös tulevan rikastamon paikkoja, jotka sijaitsisivat Salmijärvellä Posion läheisyydessä valtatie 5:n varrella, Kuusamon jäteaseman läheisyydessä valtatie 20:n varrella tai pohjoisella louhinta-alueella Rukan pohjoispuolella.

Yhtiöllä on käynnissä kaivosalueella ympäristövaikutusten arviointi. Sen yhteydessä Dragon Mining järjestää alueen asukkaille kyselyn kaivoksen mahdollisista vaikutuksista asumiseen ja loma-asumiseen.

Kuusamoon mahdollisesti perustettava kultakaivos työllistäisi 70 – 80 henkilöä. Välillisten työllisyysvaikutusten arvioidaan nousevan noin 150:een.

- Kaivos toimii alustavan arvion mukaan vähintään kymmenen vuotta, Dragon Miningista kerrotaan.

Matkailupitäjän maine koetuksella

Kuusamon Juomasuon, Hangaslammen ja Pohjasvaaran kultaesiintymät sijaitsevat Rukan matkailukeskuksen ympärillä.

Pohjoinen louhinta-alue sijaitsee Käylän ja Säkkilän kylien välillä, noin kymmenen kilometriä Rukalta pohjoiseen. Eteläinen louhinta-alue sijaitsee noin neljä kilometriä Rukalta luoteeseen.

Kaivosotoiminnan suunnittelussa Rukan läheisyys ja matkailukaupungin imago huolestuttavat paikallisia matkailuyrittäjiä. Myös luonnonsuojelijat ovat huolestuneet kaivoshankkeesta, jota he pitävät osittain uraanin tuotantoon tähtäävänä.

Uraanista ei erillistä tuotetta

Kaivosyhtiö tiedotti viime viikolla, ettei se lähde louhimaan alueella uraania erillisenä tuotteena. Uraania louhinta-alueilta löytyy, mutta ei niin merkittävästi, että sitä riittäisi teolliseen tuotantoon, yhtiöstä todetaan.

Dragon Mining aikoo kuitenkin ”siivota” uraanin muista louhittavista muista malmeista.

Tuoreimmat aiheesta: Oulu

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä