Kuvaamiskieltokyltit kaupan oma keksintö
Kamerakännykät ovat tehneet valokuvaamisesta arkipäivää. Lain mukaan yleisölle avoimissa julkisissa tiloissa saa kuvata, mutta silti monet kaupat yrittävät suitsia kuvien ottamista kieltokyltien.
S-Market Mascotissa Lahdessa kuvaamisen kieltävät tarrat ovat olleet esille viitisen vuotta. Marketpäällikkö Jari Kortelaisen mukaan kyseessä on myymälän toive.
- Kyse on siitä, määritelläänkö kauppa julkiseksi tilaksi vai ei. Laki ei kiellä kuvaamista kaupassa. Tarroilla muistutetaan, että meillä on tällainen sääntö tai lähinnä toive, ettei liiketiloissamme kuvata. Ei siitä poliiseja paikalle kutsuta, Kortelainen toteaa.
Kieltämisen taustalla on asiakkaiden viihtyvyys. Harva haluaa tulla kuvatuksi - varsinkaan, jos ei tiedä mihin kuva menee.
- Se koetaan häiritseväksi. Emme erottele, mitä saa kuvata ja mitä ei, Kortelainen selventää.
- Jos joku tulee tänne kameran kanssa ja kertoo, mitä ja mihin kuvaa, en näe siinä ongelmaa.
Tuotteista kuvia kavereille
Miltei jokaisen suomalaisen taskusta löytyy kännykkäkamera tai digipokkari. Kaupassa asioivat saattavat haluta ottaa kuvia tuotteista esimerkiksi suositellakseen niitä ystävilleen.
- Saatetaan ottaa kuva ja lähettää kaverille, että täällä olisi tällainen tuote halvalla. Ei sellaisessa ole mitään pahaa. Video kuvaaminen voi sen sijaan olla häiritsevää.
Lahden S-Market Mascotin marketpäällikkö Jari Kortelaisen mukaan kuvaamiskiellosta purnataan harvoin.
- Eräs henkilö halusi kerran kuvata ja selostaa ostoskierroksensa. Asiakkaat kokivat sen häiritseväksi. Homma jatkui kassalle asti, joten vartijan piti puuttua asiaan.
Tuoreimmat aiheesta: Lahti
FC Lahti ja MYPA eivät saaneet selvää toisistaan
Ville Iiskola oli MYPAn maalilla ottelun hahmo torjunnoillaan. Kotijoukkue FC Lahden Tommi Karilla saattaa olla edessä pitkä huili.
Jokkisrata menettää lupansa
Kukonkoivun suositulle moottoriradalle ei enää heltiä toimintalupaa. Hollolassa on ajettu jokamiesluokkaa vuosikymmeniä.
Liikunta pitää sisäelinten rasvan kurissa
Sisäelinten ympärille kertyvä rasva on yhä useamman suomalaisen ongelma. Viskeraalinen rasva lisää sydän- ja verisuonisairauksien sekä diabeteksen riskiä ja on tutkijoiden mukaan ihonalaista rasvaa suurempi riski terveydelle.
Moposta tuli aikuisten menopeli
Mopoilijoiden tehotarkkailussa poliisin haaviin jäi kaahareita ja rikkinäisiä mopoja. Samalla havaittiin, että mopoilu ei ole enää pelkästään nuorten suosiossa vaan mopoilla liikkuvat myös varttuneet kuljettajat.
Vesilinnut evakossa pesimäpaikoiltaan
Luonnontilaisten järvien vedenpinnat ovat nyt poikkeuksellisen korkealla. Useiden vesilintulajien suosimat pesäpaikat ovat veden vallassa.
Pienen pojan blueshaave kävi toteen
Lahden Jazztorilla nähdään torstaina ainutlaatuinen kokoonpano, kun Lahti Big Bandin solistiksi nousee ensi kertaa suuren yleisön edessä lahtelainen muusikko Ismo Haavisto.
Padasjoki jakautuu kuntavaaleissa kahtia
Kunnassa ollaan joko vahvasti itsenäisyyden puolesta tai sitä vastaan. Taustalla kytee pelko palvelujen lakkauttamisesta.
Autovaras meni vaudilla piikkimaton yli
Varas nappasi auton omistajan nenän edestä Joutsenosta maaliskuussa. Poliisi sai varkaaseen tuntuman parin päivän päästä, mutta piikkimatto ei heti tehonnut.
Alaikäisen on helppo ostaa alkoholia
Kymmenen nuorta yritti ostaa alkoholia, ja vain neljältä heistä kysyttiin paperit. Päijät-Hämeessä tehdyn tutkimuksen mukaan alkoholin välittämistä alaikäisille valvotaan vieläkin harvemmin.
Kolumni: Laiskottelu on laman lasten oikeus
Nuoret aikuiset kyseenalaistavat työnteon ja yhteiskunnan nykyisten arvojen mielekkyyden. Kolumnissaan Jussi Sorjanen toteaa, että laman lapset toimivat tismalleen kasvatuksensa mukaan.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.