Kylmä kesä kotiviljelijänkin kiusana
Viileä ja sateinen kesä näkyy myös kotipuutarhoissa, joissa kasvukausi on lähtenyt käyntiin hitaasti ja monen kasvin osalta pysähtynyt kokonaan. Esimerkiksi tomaatin kypsymisen kannalta lämpötilat ovat jääneet monin paikoin liian matalaksi.
Alkukesästä kylvetyt viljelmät ovat saattaneet jäädä kokonaan itämättä tai ainakin itäminen on myöhästynyt merkittävästi. Vaikka itäminen olisi onnistunut, alun kasvupyrähdys on saattanut jäädä lyhytaikaiseksi. Hyötykasviyhdistyksen toiminnanjohtajan Anu Rannan mukaan oleellinen osa sadon onnistumista onkin nimenomaan oikea lämpötila.
-Parinkymmenen tai kahdeksantoista asteen lämpötila ja sopivasti sateita on ehkä ihanteellinen tilanne meidän avomaankasveille. Sitten ovat erikseen korkeampaa lämpötilaa vaativat kasvit kuten tomaatti, munakoiso ja maissi, Anu Ranta kertoo.
Tomaatit vihertävät vielä
Liiika viileys on koitunut monen amppelitoomaatin kohtaloksi. Jos tomaatti on suljettu lämpimään kasvihuoneeseen ilman pölyttymistä helpottavia ilmavirtoja, kukkimisen jälkeen hedelmät ovat saattaneet jäädä kehittymättä kokonaan. Jos pölytys on onnistunut, kehittyneet tomaatit jäävät helposti vihreiksi. Tomaatin kauniin punainen väri vaatii kehittyäkseen vähintään 16 asteen lämpötilaa ja tarpeeksi lämpimät yöt ovat olleet harvassa tänä kesänä, Ranta harmittelee. Vihreäksi jäänyt tomaatti on kuitenkin käyttökelpoinen sellaisenaankin.
-Niitä voi kypsyttää vihreinä kotikeittiössäkin, vaikka samaa erinomaista makua ei silloin saakaan kuin mitä luonnostaan kypsyvillä tomaateilla, opastaa Ranta.
Lisäksi vihreät tomaatit kelpaavat oivallisesti säilöntään talven varalle.
"Satoa ei vielä menetetty"
Hitaasta alusta huolimatta Rannan mukaan satoa ei missään tapauksessa ole kokonaan menetetty. Edelliset lämpimät kesät ovat saaneet puutarhurit mallttamattomiksi ja odotukset liiankin korkealle. Monet kasvit saatiin maahan vasta hieman ennen juhannusta, joten kasvukausi on vielä varhaisessa vaiheessa. Pitää ottaa huomioon, että eletään vielä heinäkuuta ja elokuu, joka on kesäkuukausi, on vielä edessä, Ranta toppuuttelee.
-Monilla kasveilla kasvukausi on yksinkertaisesti niin pitkä, että myöhään maahan saaduilta taimilta ei voi vielä satoa vaatiakaan, kertoo Ranta.
Tuoreimmat aiheesta: Luonto
Lehti: Erittäin saastuttavaa öljyjätettä viedään ulkomaille polttoaineeksi
USA:n ja Kanadan öljyntuotanto kasvaa, mutta seurauksena on valtava määrä ongelmajätettä.
Gorillakaksosten leikki tarttui videolle
Videon kuvasi San Diegon eläintarhan tutkija, joka oli Ruandan Volcanoes-kansallispuistossa tutustumassa suojeltujen vuorigorillojen elinympäristöön.
Kurkitanssia jo 20 vuoden ajan
Kookka-kurki sukii pihalla sulkiaan. Sen on syytäkin, sillä lauantaina Humppilassa vietetään hänen 20-vuotissyntymäpäiviään. Lintuharrastaja Jouko Alhainen järjestää lauantaina Ravintolapäivänä kurki-kahvilan Kookka-kurjelleen.
Jätteiden käsittely lisääntynyt
Kaivostoiminta ja louhinta synnyttävät suurimman osan jätteestä.
Kuvagalleria: Pesät piipussa, pelastusveneen päällä ja kannon nokassa
Kuluneella viikolla lämpötilat ovat Keski-Suomessakin hiponeet jo hellelukemia. Sääkuvaajien otoksiin on osunut muun muassa mustikan kukkia ja lintujen koteja.
Hirvikaksoset hurmaavat Jämsässä
Eläinpienokaiset ihastuttavat varsinkin jos ja kun niitä pääsee tarkastelemaan lähietäisyydeltä. Jämsässä tarhaoloissa kaksosvasat synnyttänyt hirviemo vahtii kuitenkin tarkkaan, etteivät uteliaat tuppaa liian lähelle.
Likaviemärin maineessa ollut Porvoonjoki elpyy
Kalalajien kirjo on kasvanut ja esimerkiksi lohikaloja on aiempaa enemmän. Maatalouden ja yhdyskuntien aiheuttamaa kuormitusta pitäisi silti vähentää.
Linnunlaulu kantaa hämmästyttävän hyvin rakenteiden läpi
Lintujen sirkutus on äärimmäisen dynaaminen ääni, joka kantautuu paksujenkin seinien läpi - jopa liikkuvan auton sisälle. Ihmisen kuulo on myös erityisen herkistynyt preesens-alueen äänille, kertoo ääniasiantuntija.
Kalojen fongaaja on hionut taktiikkaansa puoli vuotta
Kotkan kalamaratonissa kisataan viikonloppuna siitä, mikä joukkue saa pyydystettyä eniten eri kalalajeja. Lajikalastus eli fongaus on levinnyt kalaharrastajien parissa. Jesse Suntio osallistuu Kotkan kalamaratoniin viidettä kertaa.
Tiedätkö miksi metsän puut ovat saman pituisia?
Suomessa metsät näyttävät lähes suurella leikkurilla tasoitetuilta. Kaikki täysi-ikäiset puut metsässä ovat suurin piirtein saman pituisia. Tasapituisuuteen on yksi syy yli muiden.
