Tekniikka |

Kymenlaakson sähköyhtiöt eri linjoilla aurinkoenergian ostamisesta

Kotkan Energian toimitusjohtajan mielestä aurinkoenergian ostaminen sähköverkkoon ei kannata. Kymenlaakson Sähkö tekee sitä jo nyt.

Mies asentaa aurinkopaneeleita
Aurinkoenergiaa tuotetaan Kymenlaaksossa vielä vähän. Kuva: YLE

Elinkeinoministeri Jyri Häkämies haluaisi velvoittaa sähköyhtiöt ostamaan pienkiinetistöijen tuottamasta aurinkoenergiasta yli jäävän osan.  Ehdotus on osa hallituksen syksyllä esittelyyn tulevaa puhtaan energian ohjelmaa.

Kymenlaakson Sähkö ostaa jo nyt aurinkoenergiaa muutamalta yksittäiseltä kiinteistöltä . Toiminta on vielä pienimuotoista ja aurinkoenergiaa tuotetaan vähän.

- Uskoisin, että tämä laajentuu. Uusiutuvan energian tuotanto ja erilaiset tuotantotavat laajenevat varmasti tulevina vuosina, Kymenlaakson Sähkön toimitusjohtaja Kari Rämö sanoo.

Kotkan Energian toimitusjohtaja Vesa Pirtilä pitää aurinkokennoja erinomaisena tapana tuottaa sähköä kiinteistön omiin tarpeisiin.  Sähkön johtaminen verkkoon ei hänen mielestään ole järkevää.  Ylijäämää syntyy kesällä, jolloin sähköstä on ylituotantoa muutenkin .

- Tuottajille maksettavat hinnat ovat erittäin pieniä, tälläkin hetkellä alle sentti kilovattitunnilta, Pirtilä sanoo.

KSS Energia ostaa sähköä pientuottajilta, mutta laitteiston kustantavat tuottajat.  Aivan pieniä sähkömääriä varten investointeja ei kannata toimitusjohtaja Kyösti Jääskeläisen mielestä tehdä.

Tuoreimmat aiheesta: Tekniikka

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä