Kyyhkyt tänään hölmöimmillään
Kyyhkyskausi on avattu kaksijakoisissa tunnelmissa. Saalista riittäisi, mutta linnut saattavat ruokailla metsissä viljapeltojen sijaan. Perjantaina sään pitäisi olla metsästäjien puolella.
Perjantaina alkaneesta kyyhkynmetsästyksestä odotetaan haasteellista. Pohjois-Karjalassa kyyhkykanta on hyvä. Riistanhoidonneuvoja Reijo Kotilainen kertoo, että huono sää vaikeuttaa metsästyksestä, sillä kyyhky välttää lentämistä kovassa tuulessa ja sateessa.
Lisäksi metsissä on runsaasti mustikkaa ja linnut voivat ruokailla huonolla säällä myös metsissä. Kotilaisen mukaan viljat ovat muutaman viikon myöhässä ja sekin pitää kyyhkyparvet poissa pelloilta.
- Kyyhkyn metsästyksen kannalta ensimmäinen päivä on tärkein, koska silloin linnut ovat normaalia hölmömpiä. Toisena päivänä kyyhkyt jo muistavat mihin ei kannata mennä syömään, hymyilee riistanhoidonneuvoja Reijo Kotilainen.
Vuonna 2011 saalismäärä oli Pohjois-Karjalassa noin 20 600 lintua. Valtakunnassa viimevuotinen saalismäärä nousi yli 230 000 lintuun, ja siten sepelkyyhkystä on tullut maamme suosituinta riistaa sinisorsan ohella.
Tuoreimmat aiheesta: Pohjois-Karjala
Suomen ensimmäinen kaivosalan vesikysymysten professuuri Joensuuhun
Itä-Suomen yliopisto etsii Joensuuhun kivenkovaa kaivosalan osaajaa. Kaivospolitiikan viisivuotisen professuurin haltija keskittyy erityisesti vesikysymyksiin.
Metsäretki voittaa jopa joulun
Yhä useampi suomalaislapsi ei ole koskaan käynyt metsäretkellä, päässyt paistamaan makkaraa nuotiolla, tai erota kuusta männystä. Siksi Pohjois-Karjalassa jo esikoululaisia viedään ohjatusti metsäretkelle, ja palaute on palkitsevaa. Metsäpäivää on kiitetty jopa jouluaattoa mukavammaksi.
Uudenvuoden murhan puiminen alkaa tiukkojen turvatoimien alla
Joensuussa alkaa tänään suuri oikeudenkäynti uudenvuoden yönä tapahtuneesta ammuskelusta. Syytettynä on 12 ihmistä ja syytenimikkeitä on lukuisia, joista vakavimpana murha. Poliisi varautuu poikkeuksellisen kovin turvatoimin oikeudenkäyntiin, joka kestänee koko viikon.
Mopoauto on autoilijalle outo kokemus
Mopoauto, eli virallisemmin kevyt nelipyörä, on yhä yleisempi näky Suomen taajamissa ja teillä. Mopoauto on varsinkin nuorison suosiossa, mutta kokeneelle autoilijalle se voi olla outo ja meluisa ajettava.
Kuorrute kruunaa kuppikakun
Cupcake eli kuppikakku valloittaa kovaa vauhtia maailmaa. Kuppikakuilla herkutellaan erityisesti Pohjois-Amerikassa ja Australiassa, mutta leivonnaisten suosio yltää muihinkin maailmankolkkiin. Suomessa näitä herkkuja on tarjolla kahviloissa, mutta sen verran yksinkertaisesta herkusta on kyse, että sellaisen osaa lohtia kuka tahansa kotileipurikin.
Jazzliitto palkitsi joensuulaisen Jussi Sierlan
Jussi Sierla toimi pitkään Joensuun Jazzkerho -76:n puheenjohtajana. Kerho saa kiitosta aktiivisuudestaan ja vireästä konserttitoiminnastaan.
Kesämökki tuhoutui Juuassa
Hirsimökki tuhoutui tulipalossa kokonaan Pohjois-Karjalassa. Tuli levisi myös maastoon, mutta henkilövahingoilta säästyttiin.
Keskiviikkona hukkunut nainen löydettiin tänään
Nainen hukkui Ilomantsissa sijaitsevaan Ilomantsinjärveen keskiviikkona.
Jere ja Joni pääsivät haluamiinsa hommiin Kontiorannassa
Tammikuussa Kontirannassa varusmiespalveluksensa aloittaneet Jere Nuutinen ja Joni Ilmakari ovat päässeet haluamalleen koulutusalalle. Jere soittaa varusmiesbändissä ja Jonista tulee sotilaspoliisi. Alokasajasta meininki on muuttunut melkoisesti, toteavat nuoret miehet.
Mies halusi näpäyttää kunnanjohtajaa - poltti DVD-soittimen ja verhot
Mies tuskastui jouluaattona asuntonsa kylmyyteen. Hän kaatoi bensiiniä DVD-soittimeen ja sytytti laitteen palamaan.
