Laajala tunnustaa: Maakuntien määrä vähenee väistämättä
Kaustisen kansanmusiikkijuhlilla vietettiin perjantaina keskipohjalaista päivää. Teemaan liittyen arvovaltainen seminaari pohti maakuntien asemaa. Valtiovarainministeriössä kuntauudistusta vetävän ylijohtaja Päivi Laajalan mukaan maakuntien määrä vähenee väistämättä, jos kuntiakin karsitaan.
Laajala toivoo maakunnallisilta liitoilta lisää vastuunottoa oman alueensa kuntauudistuksessa.
-Jos kuntauudistus ei etene maakunnissa, toivoisin, että maakunnalliset liitot ottaisivat vastuuta ja auttaisivat keskustelujen käynnistämisessä. Tulevaisuuden työnjako kuntien ja liittojen välillä on avoinna.Meillä on tällä hetkellä 18 maakunnallista liittoa, jos kuntien määrä vähenee, on selvää, että myös maakuntia karsitaan, totesi Laajala..
Aho ihmettelee keskustelun linjausta
Entinen pääministeri, johtaja Esko Aho (kesk.) ihmetteli hallinnon muotoseikkoihin jämähtänyttä keskustelua ja peräsi pohdintaa palvelujen järjestämisestä. Vielä jonkin aikaa Nokian yhteiskuntasuhteiden johtajana toimiva Esko Aho halusi keskustelun kärjen pohdintaan palvelujen järjestämisestä. Yhdysvaltoihin Nokia-pestinsä päättymisen jälkeen tutkijaksi matkaava Aho aikookin keskittyä ensimmäiseksi valtion ja yksityisen sektorin palvelujen yhteensovittamiseen. Hänen mukaansa yhteistyö tai työnjako eivät toimi tällä hetkellä missään kitkattomasti.
Kaustinen juhlineen on muulle maalle ja maailmalle kuva keskipohjalaisuudesta.. Perjantaina juhla-areenalla yhteistanssin harjoitukset kulkivat kepeästi valssin tahdissa. Muutaman sadan metrin päässä maakuntaseminaaripaikalla yhteistä tahtilajia oli vaikeampi löytää, Yhtä mieltä oltiin siitä, että maakunnan perusta on alueen kulttuurinen yhteinen omaleimaisuus.
Syvemmässä pohdinnassa poliittiset raja-aidat kaatuivat. Oppositiota edustanut keskustan Mauri Pekkarinen ei voinut ymmärtää hallituksen ajatuksia. Hän muistutti, että nykyinen maakuntahallintomalli rakennettiin Esko Ahon ollessa pääministeri nä. Hän itse vastasi asioista sisäministerinä.
-Siitä lähtien maakuntiin on valittu päättäjät kunnallisen demokratian mukaisesti eikä valtion virkamiehillä ole ollut samaa asemaa makunnissa kuin aiemmin. En voi ymmärtää mitä hallituksessa on ajateltu, jos esitetään yhden tai kahden kunnan maakuntia. Kunnista tulee niin suuria, ettei yhteisten asioiden ymmärrystä ole.
Pekkarisen kanssa keskustaan kuuluva Iisalmen kaupunginjohtaja Martti Harju antoi tunnustusta hallituksen linjalle. Hänen mielestään vahvat maakunnat voivat puolustaa paremmin asemiaan tämän päivän kisassa.
Tuoreimmat aiheesta: Keski-Pohjanmaa
Patonkijonosta tuli pysyvä kesän merkki
Ruuan ystäviä hellitään tulevanakin kesänä, kun Suomessa hyvin vastaan otettu Eurooppalainen ruokatori kiertää maata. Kokkolassa mukaan tulevat tänä vuonna myös alueen pientuottajat. Luvassa on aiempaa enemmän valmiita annoksia. Ruokaan tutustumista helpotetaan suomenkielisillä teksteillä.
Home-Sherlockin istahdus päättää asukkaan epätietoisuuden
Yksi kertoo löydöstään istahtamalla, toinen myös raapimalla. Vaikka työn seuraaminen voi olla kiehtovaa, asiakas ei ehkä haluaisi todistaa noita toimintoja. Tarkka-aistinen, nelijalkainen työntekijä nimittäin haistaa rakenteista hiipivän hajun varmasti. Homekoira saa työstään palkkion, asukas ison urakan.
Pouta tuo pelloille vilskettä
Kesäperunan istutukset ovat alkaneet Keski-Pohjanmaalla, muun muassa Himangalla ja Lohtajalla. Alkavalla viikolla päästään todennäköisesti jo varastoperunan istutuksiinkin, arvio ProAgria. Lämmin poutainen sää tietää täyttä pöhinää maakunnan pelloille.
Kuolonkolari Kruunupyyssä
Kasitiellä Kruunupyyssä sattui aamuyöllä raskaan ajoneuvon kuolonkolari. Tie on ollut useita tunteja suljettuna liikenteeltä.
Kotikaupunkia voi kantaa korunakin
Sata vuotta vanha omenapuu ja lapsuusmuistoista nouseva rannan tuoksu innoittivat taidegraafikko Mirka Johanssonia, kun hän suunnitteli kotipaikkakunnalleen Kokkolalle oman korusarjan. Hän halusi tehdä korun, joka viestii niin idealtaan, materiaaliltaan kuin tekijöiltään paikallisuutta.
Rakkaus rautaan yhdistää
Jos ennen kuntosalilla kulkivat totiset bodarit, löytyy asiakkaita nykyään joka lähtöön. Ikähaitari on laaja, raja-aidat ovat madaltuneet ja yhä useammat pariskunnat löytäneet yhdessä treenaamisen ilon. Jotkut myös löytävät toisensa levypainojen ääressä.
Helleraja paukkui rikki Keski-Pohjanmaalla
Lämmin ja aurinkoinen keli on hellinyt keskipohjalaisia perjantaina. Helleraja ylittyi monella paikkakunnalla.
Pyöräkeräilijän tapaus muistuttaa: löytäjä ei saa pitää
Lähes 30 polkupyörän kertasaalis on saanut puhelimet soimaan poliisin löytötavaratoimistossa Kokkolassa. Lukitsemattomia polkupyöriä pensaikoista ja muista paikoista kerännyttä vanhempaa naista epäillään kavalluksesta, sillä sanonnasta huolimatta löytäjä ei saa pitää.
Liikkujien letka valtaa taas Kokkolan
Kokkola City Run kokoaa jälleen tuhansia liikkujia Kokkolaan. Perjantai-iltaiseen tapahtumaan on ilmoittautunut ennakkoon 3300 henkeä. Jälki-ilmoittautumisia otetaan vastaan torilla vielä 16.30 saakka. Tapahtuma vaikuttaa myös liikenteeseen.
Kokkolan kaupunginteatteri käynnistää yt-neuvottelut
Kokkolan kaupunginteatteri on ajautunut yhteistoimintaneuvotteluihin. Lippuja ei ole mennyt kaupaksi tarpeeksi, ja samaan aikaan tuotantokustannukset ovat kasvaneet.
