Lakon hintalappu jää ounasteltua pienemmäksi
Satamalakon vaikutukset kansantalouteen jäävät pelättyä pienemmiksi. Pellervon taloustutkimus (PTT) arvioi lakon kustannusten jäävän 200 - 300 miljoonaan euroon. Teollisuus on aiemmin laskenut lakon aiheuttavan viennille menetyksiä yli sata miljoonaa euroa päivässä.
Tutkimuslaitokset laskevat parhaillaan ahtaajalakon hintalappuja. Etla ja Suomen Pankki julkistavat omat arvionsa vaikutuksista ensi viikolla. Ensimmäisenä arvionsa julkaisseen PTT:n mukaan vaikutuksia on suuresti liioiteltu.
- Meidän arviomme mukaan vaikutus on aika pieni. Euroissa laskien 200 - 300 miljoonaa euroa. Se on aika suuri rahasumma, mutta tärkeintä oli, että lakko saatiin loppumaan, eikä tästä jää pysyviä vaurioita, sanoo Pellervon taloustutkimuksen johtaja Pasi Holm.
PTT:ssä lasketaan, että lakon vaikutus bruttokansantuotteeseen jää enintään pariin prosentin kymmenykseen. Se on paljon vähemmän kuin metsäteollisuuden viiden vuoden takaisessa työsulussa, jonka vaikutusten on arvioitu olleen 0,5 - 1 prosenttia BKT:stä.
Lakon vaikutukset vientialoille tuntuvat tosin vielä viikkojen ajan. Paperiteollisuus saa koneet käyntiin muutamassa päivässä, metalliteollisuus sulattonsa hitaammin.
- Kysymys ei ole vain parin viikon lakon kustannuksista vaan kaikista niistä kustannuksista, joita lakkoa edeltäneistä häiriöistä tuli. Ja tietysti myös lakon purkaminen vie aikaa, sanoo Metsäteollisuuden toimitusjohtaja Timo Jaatinen. Hänen mukaansa kustannuksia on vielä ennenaikaista arvioida.
Jaatinen huomauttaa, että siltä osin kun Suomi ja suomalaiset laitokset ovat mahdollisesti menettäneet mainettaan, niin sille ei voi laittaa hintalappua.
PTT:n Holm uskoo, että lakon vaikutusten arvioinnissa on vedetty puolin ja toisin hieman kotiin päin. Toisaalta hän on varma, että neuvottelupöydissä osapuolilla on ollut realistinen kuva, että lakko pitää saada nopeasti loppumaan.
Metsäteollisuuden Jaatinen torjuu puheet vaikutusten liioittelusta.
- Kysymys on siitä, pystytäänkö Suomesta viemään tuotteita markkinoille. Aina löytyy vaihtoehtoisia tuottajia, aina löytyy toisia maita. Ei tämä ole propagandaa. Kysymys on siitä, tuotetaanko tuotteet Suomessa vai Suomen rajojen ulkopuolella, Jaatinen sanoo.
Tuoreimmat aiheesta: Talous
Uusi demokratia ohitti Syrizan kannatusmittauksissa
Viiden kannatusmittauksen mukaan säästöpakettia tukevan Uuden demokratian kannatus on 25,6 - 27,7 prosenttia ja säästöohjelmaa vastustavan Syrizan 20,1 - 26,0 prosenttia.
Espanjan ongelmapankki tarvitsee yli tuplaten enemmän valtiontukea
Bankian yhä pahenevat ongelmat antavat ikävän signaalin Espanjan pankkien tilasta. Pankki oikaisi myös viime vuoden tulostietojaan: reilun 300 miljoonan euron voiton sijasta Bankia tekikin kolme miljardia euroa tappiota.
UPM löysi saksalaisostajan Albbruckin paperitehtaalle
UPM sulki kannattamattoman Albbruckin paperitehtaan tammikuussa. Nyt tehtaalle on löytynyt ostaja Saksasta.
EU vie Argentiinan WTO:n tutkittavaksi
EU:n mukaan Argentiinan tuontilisenssijärjestelmä on kansainvälisen kaupan sääntöjen vastainen ja haittaa EU:n vientiä. EU:n lisäksi 19 muuta maata on huolestunut rajoituksista.
Finnairin ja SLSY:n neuvonpito venyy ensi viikkoon
Finnairin sekä lentoemäntien ja stuerttien neuvottelut ovat tältä viikolta päättyneet tuloksettomina. Ensi viikolla yritetään taas sopia työntekijöiden siirrosta uuteen yhteisyritykseen.
Sunny Car Center maksaa yli 8 miljoonaa Kirstulan maasta
Hämeenlinna myy maa-alueen suunnitellulle autokauppakeskukselle miljoonakaupalla. Maakauppa kertoo toteuttajien uskosta suurhankkeen onnistumiseen. Keskus valmistuu aikataulussa, vakuuttaa toimitusjohtaja.
Malmikaivostoiminta polkaistiin Polvijärvellä ja Kaavilla
Australialaisyhtiö louhii Polvijärvellä maa-ainesta, josta rikastetaan Kaavilla kuparia, kultaa ja sinkkiä. Elinkeinoministeri sanoo korostavansa kaivosyhtiölle Suomen ympäristövaatimustasoa.
Johtajan keskipalkka lähes 10 miljoonaa dollaria Yhdysvalloissa
AP:n selvityksen mukaan keskimääräinen amerikkalainen toimitusjohtaja ansaitsi 9,6 miljoonaa dollaria eli 7,6 miljoonaa euroa viime vuonna. Uusi laki antaa osakkeenomistajan torpata palkankorotukset.
Väitös: Sijoittaminen nostaa itsetuntoa
Sijoittaja ei hae ainoastaan korkeinta mahdollista rahallista tuottoa. Voitoiksi lasketaan myös hauska ajanviete ja itsetunnon kohoaminen onnistuneiden sijoitusten myötä, todetaan tuoreessa väitöksessä.
Finanssialan fuusiossa syntyi LähiTapiola
Uusi yhtiö kertoi nimensä perjantaina. Lähivakuutuksen ja Tapiolan yhdistymisessä syntyy 4 000 työntekijän finanssikonserni.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.