Kotimaa |

Lapin yliopiston keräys karvalakkimallia

Kaikki yliopistot eivät tavoittele kymmenien miljoonien keräystuottoja rahastoihin. Lapin yliopisto ei toistaiseksi ole lähtenyt keräämään valtion lisärahaan oikeuttavaa miljoonan pääomarahastoa.

- Miljoonan euron kynnys on Lapin yliopiston kannalta kohtuuton, sanoo hallintojohtaja Juhani Lillberg.

Lappi on järjestänyt oman mallin mukaisen keräyksen yliopiston 30-vuotisjuhlan merkeissä. Maakunnan yrityksiltä ja ihmisiltä kerättävä raha on määrä käyttää uuden yliopistolain tuomiin käteisvaravaatimuksiin.

-Tavoite on 300 000 euroa. Katsottiin, että tämä on taantumassa realistinen tavoite, sanoo keräysasiamies, yliopiston eläkkeellä oleva rehtori Esko Riepula.

Potista on Riepulan mukaan kasassa puolet. Siitä 100 000 on Rovaniemen kaupungin lahjoitusta. Riepula pelkää yliopistouudistuksen johtavan lukukausimaksuihin anglosaksiseen malliin.

- Niitä tullaan esittämään viimeistään tämän taantuman jälkeen, hän sanoo.

Jyväskylässä gaalailta

Tampereen yliopisto tavoittelee varovasti miljoonaa euroa. Rehtori Krista Varantolan mukaan taantuma hillitsi tavoitetta. Keräys suunnataan muiden muassa yliopiston entisille kasvateille, alumneille. Tampereella lahjakakkua jakaa myös teknillisen yliopiston kymmenien miljoonien keräystavoite.

Jyväskylän yliopisto tavoittelee kymmentä miljoonaa. Suhdanne on haastava.

- Kasassa on 700 000 euroa, sanoo Jyväskylän yliopiston varainhankintapäällikkö Ritva Nirkkonen.

Nirkkonen on palkattu varta vasten tehtävään. Lokakuussa Jyväskylän yliopisto järjestää upean varainhankintagaalan. Ohjelmassa on tieteellistä puhetta ja taiteellista ohjelmaa. Kahden hengen gaalapiletti maksaa 500 euroa.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä