Lappeenrannan Kuninkuusravien avausmatkan ratajärjestys arvottiin
Arvonta tehtiin perjantaina iltapäivällä Lappeenrannan Linnoituksessa radiotalon pihalla. Tämän vuoden Kuninkuusraveissa hyvä lähtöpaikka on arvokas.
Kuninkuusravien lauantaina juostavan 2100 metrin avausmatkan arvonnan virallinen valvoja oli Keijo Malkamäki Hippoksesta. Onnettarena toimi Tarja Ruotsalainen. Kuninkuusravien tiedottaja Merja Tuunanen asetti nimet taululle vauhdikkaasti sujuneessa arvonnassa.
- Yleensä raveissa tietokone arpoo ratajärjestykset, mutta Kuninkuusraveissa on aina manuaalinen arvonta avausmatkalle, kertoo Lappeenrannan Ravirata Oy:n toimitusjohtaja Kari Tiainen.
Sääntöjen mukaan kauden kahdeksan nopeinta tammaa ja oria arvotaan eturiviin. Nopeustilastoissa sijoilla 9-12 olevat hevoset sijoittuvat puolestaan takariviin.
Avausmatkan radoilla 1-8 olevat juoksevat sunnuntaina 1600 metrin matkalla käänteisessä järjestyksessä. Esimerkiksi tammoista Jussin Vappu on lauantain avausmatkalla radalla 1 ja sunnuntain mailin matkalla radalla 8.
Päätösmatkalle radat valitaan erikseen. Ensimmäisenä radan pääsee valitsemaan se, joka johtaa kilpailua siinä vaiheessa ja toisena oleva pääsee valitsemaan toisena ja niin edelleen.
Lähtöradalla on Tiaisen mukaan suuri merkitys 1600 metrin matkalla.
- Jos avausmatkalla saa huonon lähtöradan niin maililla saa paremman. Toisaalta avausmatkan onnistumisella voi olla psykologinen vaikutus, että kilpailu lähtee hyvin liikkeelle.
Yleensä toivotuimmat radat ovat 1-4.
- Ravikilpailuissa on sanonta, että sisäradalta on lyhin matka maaliin, Tiainen tuumaa.
Tämän vuoden Kuninkuusraveissa hyvät lähtöpaikat ovat tärkeässä asemassa, sillä raveja on luonnehdittu tasaisiksi.
Avausmatkan ratajärjestykset
Tammat
1. Jussin Vappu
2. Marimin
3. Karkkipäivä
4. Sireenin Tähti
5. B. Turolii
6. Maijuli
7. Velin Vinke
8. I. P. Vipotiina
9. Vokukka
10. B. Helmiina
11. Oktaavia
12. Kromi
Orit
1. Auraus
2. Erikasson
3. A. L. Viku
4. Patrikin Muisto
5. Saran Salama
6. Frans
7. Ramiini
8. Huiman Pyste
9. Rillaus
10. Einomies
11. Tuiskis
12. Haaste-Poika
Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Karjala
Voisalmen päivätoimintakeskuksen korjaukselle kiire
Päivätoimintakeskuksen ulkoseinässä ja alapohjassa on havaittu terveydelle haitallisia kosteusvaurioita. Kiireelliset korjaustyöt tehdään tänä vuonna.
Uimavedet jo tavanomaista lämpimämpiä
Aurinkoinen sää on lämmittänyt uimavesiä jo niin paljon, että ensimmäiset uskalikot ovat päässeet heittämään talviturkkinsa. Lappeenrannan edustalla Saimaan lämpötila on jo +13 astetta.
Parkkikiista aiheutti joukkotappelun Lappeenrannassa
Lappeenrannan keskustassa sunnuntaina tapahtunut joukkotappelu johtui poliisin mukaan parkkipaikkakiistasta. Etelä-Karjalan poliisin mukaan kaksi turkkilaista miestä oli hyökännyt venäläisten turistien kimppuun.
Keskustele: Mitä kaipaat Lappeenrannan kaupunginteatteriin?
Lappeenrannan kaupunginteatterin katsojaluvut laskevat kuin lehmän häntä. Suuren näyttämön 50 esityksestä oli keskimäärin vain noin sata katsojaa per esitys.
Suomenniemeltä vaaditaan korvauksia sikainfluenssarokotuksesta
Kuntalaisen mukaan kunnan työntekijän antama rokote johti kuntoutustarpeeseen. Kunnanjohtajan näkemyksen mukaan kunta ei ole korvausvelvollinen.
Loma-asunnot ehtivät valmiiksi
Lappeenrannan Rauhassa järjestettävillä loma-asuntomessuilla on alkanut loppukiri. Kaikkien asuntojen uskotaan valmistuvan ajoissa. Juhannuksen jälkeen avattaville messuille rakentuu parikymmentä loma-asuntoa.
Tirilän VPK:lle suomenmestaruuspronssia
Lappeenrantalainen Tirilän VPK ei onnistunut uusimaan viime vuoden mestaruuttaan viikonloppuna järjestetyssä palokuntien SM-kisassa. Voiton vei Ylöjärven VPK.
Torniainen: Kevyempää ohjelmaa teatteriin
Lappeenrannan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Ari Torniainen toivoo kaupunginteatteriin kevyempää ohjelmaa ja vierailevia tähtiä. Niillä voitaisiin saada katsojaluvut nousuun.
Nuoret ylittivät rajan luvatta
Kaksi alaikäistä suomalaisnuorta käveli Venäjän puolella viisi metriä ja palasi takaisin. Luvaton ylitys tapahtui Nuijamaan vanhalla rajanylityspaikalla.
Joukkotappelu Lappeenrannassa - poliisi kaipaa silminnäkijähavaintoja
Todennäköisesti turkkilais- ja venäläissyntyiset henkilöt ottivat yhteen sunnuntaina puoliltapäivin kaupungin keskustassa. Aseina käytettiin mailoja ja pamppuja.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.