New Articles |

Laulun synty

Petri Laaksonen 5.-9.10.

Petri Laaksonen Rovaniemen rautatieasemalla
Petri Laaksonen saapui syyskuun puolivälissä junalla Rovaniemelle, otti autonsa kyydistä ja suuntasi kohti Yllästunturia. Kuva: YLE / Sauli Antikainen

Petri Laaksonen julkaisi tuoreen levyn Vanha laulu 16.9.2009. Levyn julkaisukeikka oli Ylläksellä.

Haave säveltää vanhempaa suomalaista runoutta on elänyt Petri Laaksosen mielessä pitkään, sillä hän tuntee monien runoilijoiden sielunmaiseman omakseen. Ongelmaksi levynteossa tuli paremminkin runsaudenpula; Laaksonen luki kilokaupalla runokirjoja etsiessään juuri oikeita tekstejä ja päätyi lopulta neljään vahvaan runoilijaan.

Sävellykset Eino Leinon, Kaarlo Sarkian, Uuno Kailaan ja Lauri Pohjanpään teksteihin syntyivät lopulta varsin kivuttomasti, koska runot tuntuivat omakohtaisilta.

- Näissä levylle valituissa on myös säveltämiseen sopiva rytmi, sanoo Laaksonen, jonka mielestä vanhojen mestareiden runot elävät vahvasti myös tässä ajassa.

Pohjantähden jälki

Petri Laaksonen on säveltänyt myös iskelmämusiikkia, kuten kaksi euroviisuedustussävelmäämme Eläköön elämä ja Sata salamaa. Suomen kansan hän näyttää kuitenkin laulaneen itse puolelleen yhdellä ainoalla kappaleella.

Täällä Pohjantähden alla murheita on laulajalla... Vuonna 1994 levytetty harrassointinen kappale on vuosien mittaan vähitellen saavuttanut lähes kansallislaulun aseman.

- On häkellyttävää, miten syvästi se on koskettanut suomalaisten sielua. Voinpahan olla iloinen, että saan jättää itsestäni ihmisille sellaisen jäljen, sanoo Petri Laaksonen.

Petri Laaksosen uusin cd-levy kantaa Kaarlo Sarkian runon nimeä Vanha laulu. Levy julkaistaan kiertueen ensimmäisen konsertin yhteydessä Ylläksellä ja itse kiertue jatkuu Lapissa viikon verran.

Sauvolais-paimiolais-turkulais-helsinkiläinen lauluntekijä astelee Lapissa kotoisalla mielellä, sillä tunturimaisemat ovat tuttuja jo 25 vuoden ajalta. Viikko Ylläksellä sujui iltaisin töissä pianon ja mikrofonin ääressä, mutta päivisin oli aikaa nauttia vaeltelusta tunturissa.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: New Articles

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä