Lehdet: Lännen vakoojat Syyrian kapinallisten apuna
Saksalla on paras tieto Syyrian armeijan liikkeistä, kertoo sanomalehti Bild am Sonntag. Myös brittitiedustelun kerrotaan toimittaneen kallisarvoista tietoa kapinallisille.
Saksalainen ja brittiläinen tiedustelu ovat salamyhkäisessä roolissa Syyrian sisällissodassa. Kahden lehtiartikkelin mukaan länsimainen vakoilu suo kapinallisille tietoa, joka auttaa taistelussa presidentti Bashar al-Assadin joukkoja vastaan.
Sanomalehti Bild am Sonntag kirjoittaa, että Syyrian rannikolle sijoitetut Saksan alukset voivat tarkkailla armeijan liikkeitä jopa 600 kilometriä sisämaassa. Saksan tiedustelu välittää tiedon Yhdysvalloille ja Britannialle, sanoo lehden haastattelema keskustiedustelupalvelun lähde.
Haastateltavan mukaan millään muulla lännen tiedustelupalvelulla ei ole yhtä hyviä tiedonlähteitä Syyriassa.
Sanomalehti Sunday Times puolestaan valottaa, kuinka Britannian sotilastukikohta Kyproksessa välittää tietoa Syyrian kapinallisille. Lehden kapinallislähteen mukaan Britannia on antanut tiedusteluavulle täyden siunauksensa.
Kallisarvoisimmillaan brittitiedustelu on paljastanut kapinallisille Syyrian armeijan liikkeitä. Lähteen mukaan britit antoivat vihiä vahvistusjoukkojen lähestymisestä kohti Aleppon suurkaupunkia. Lähteen mukaan kapinalliset pystyivät tämän tiedon varassa yhyttämään joukot ennen saapumista sisällissodan polttopisteenä pidettyyn Aleppoon.
- Yllätimme joukot ja yli 40 panssarivaunua laaksossa, lähde kertoo Sunday Timesille.
- Pysäytimme ne ja tuhosimme monta niistä toistuvilla iskuilla ja singoilla.
Hän kuvailee, kuinka tieto etenee brittien Kyproksen tukikohdasta Turkin kautta Syyrian kapinallisarmeijalle.
Elokuun alussa kapinalliset sanoivat hallituksen kolonnien lähestyvän Aleppoa. Tuolloin kapinalliset eivät paljastaneet, mistä he olivat saaneet tiedon.
Kapinallisilla on osa Alepposta vallassaan.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Brasilialaisturisti kuoli kuumailmapalloturmassa Turkissa
Lisäksi 24 ihmistä loukkaantui. Heidän kansallisuuksiaan ei kerrottu.
Yli 30 kuollut useissa pommi-iskuissa Irakissa
Maanantaina Irakissa on räjähtänyt ainakin seitsemän autopommia. Pääkaupungissa Bagdadissa ja eteläisessä Basran kaupungissa tehdyt iskut kohdistuivat shiiamuslimeihin.
Avustusjärjestö varoittaa: Kesä lisää Syyrian-pakolaisten tauteja
Korventavat kesäsäät pahentavat oloja leireissä, joissa on puutetta vedestä ja viemäröinnistä. Ripuli ja ihosairaudet ovat jo alkaneet levitä.
Australiassa ennätysmäärä huumepidätyksiä ja takavarikoita
Poliisin mukaan Australia on huumerikollisten kohteena paremman taloutensa vuoksi. Pidätyksiä tehtiin viime vuoden aikana enemmän kuin vuosikymmeneen.
Nuoret heittelivät poliisia kivillä ja polttivat autoja Tukholmassa
Levottomuudet alkoivat Husbyn kaupunginosassa iltakymmeneltä.
Pyörremyrskyt riepottelevat Yhdysvaltoja - yksi kuollut
Texasista Minnesotaan ulottuva myrskyrintama on tehnyt tuhoa Oklahoman, Kansasin ja Iowan osavaltioissa.
Kiinalaispoliitikko antaa ohjeita ulkomailla matkaaville kansalaisille: Älä syljeskele
Kiinalaispoliitikon mukaan huonosti käyttäytyvät kiinalaiset turistit aiheuttavat harmia maan maineelle. Hänen mukaansa kiinalaisten on käyttäydyttävä ulkomailla paremmin. Yhtenä ongelmana hän nimeää liian kovaan ääneen puhumisen julkisilla paikoilla ja syljeskelyn, kirjoittaa BBC.
Kaksi FBI-agenttia kuoli harjoituksessa
Onnettomuuden syistä ei ole annettu vielä tarkempia tietoja. Turma sattui Virginian osavaltiossa.
Poliisiasemalle iskettiin Irakissa
Paikallisten viranomaisten mukaan kymmenen poliisia kuoli sunnuntaina tehdyissä iskuissa. Tekijöistä ei ole tietoa.
Nigeria tarjoaa armahdusta antautuville islamisteille
Armeija on iskenyt viime päivinä islamistiryhmä Boko Haramia vastaan Nigerian koillisosassa. Maan presidentti on tarjonnut islamisteille armahdusta, jos he antautuvat viranomaisille.
