Häme |

Leirillä ei tule ikävä - se on piilotettu laatikkoon odottamaan perjantaita

Lasten kesäleirin aluksi pois otettavat kännykät eivät vie aikaa eivätkä lietso ikävää, joka on usein vain kotona vanhemmilla. Kesäleiri on hyvä paikka opetella eroa.

Kesäleiriläiset lipunnostossa.
Leiripäivän toiminnat alkavat lipunnostolla. Kuva: Heidi Kononen / Yle

Jokaisella itseään kunnioittavalla kaupungilla pitäisi olla kunnollinen leirikeskus; toimintakunnossa ja puhtaimman veden äärellä. Siellä nimittäin kasvetaan ja kasvatetaan asioita, joista hyötyvät kaikki.
Yhdessäolo, yhteinen tekeminen ja erilaisuuden hyväksyminen ovat juuri niitä asioita, joiden perään huudetaan opetussuunnitelmissa ja jälkipolvien kasvatuksessa. Leirillä joudutaan hyväksymään yhteiset säännöt ja erilaiset huonetoverit.

- Leiritoiminta on ehdottomasti yksi nuorisotyön kulmakivistä. Leirillä lapsi ja nuori pääsee täysillä tempautumaan leiritunnelmaan. Yön yli- leireillä kenelläkään ei ole kiire kotiin. Leiriä vietetään kauniissa maisemissa luonnon keskellä, silläkin on lapselle iso arvo, sanoo Janakkalan kunnan nuorisosihteeri Sanna Laine.

Arki viikoksi laatikkoon ja teippi päälle

Mallinkaisten leirikeskuksessa leiriläisiltä otetaan alussa puhelimet ja rahat pois. Leirikeskukseen on puhelinnumero, johon voi tarpeen tullen ottaa yhteyttä. Leirin aikana myös esitetään toive, että omiin harrastuksiin ei poistuttaisi, vaan nautittaisiin leirin annista kokonaisuudessaan.

- Ensimmäisen päivän jälkeen kukaan ei kysy kännyköiden perään. Monesti tuska on suurempi vanhemmilla, jotka haluaisivat tietää, onko tarpeeksi päällä ja onko kaikki hvyin. Täältä puuttuvat kaikki ne asiat, jotka ovat arkena läsnä; televisio, radio, kännykät ja pelikonsolit. Näiden puuttuessa lapsi todella irtaantuu arjesta ja näin leirikokemuksesta tulee parhaillaan ikimuistettava. Lapselle tunne siitä, että selviytyy ilman omia vanhempiaan muutaman päivän voi olla todella suuri asia, sanoo Sanna Laine.

Ratkaisevia ovat leirin ensimmäiset tunnit, jolloin luodaan turvallinen ja mukava tunnelma. Oma sänky pedataan yhdessä vanhemman kanssa ja ryhdytään pikkuhiljaa tutustumaan toisiinsa. Jokainen omassa tahdissaan.

 

Tuoreimmat aiheesta: Häme

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä