Levy-yhtiöt hakevat Spotifysta uutta pontta piraattisotaan
Musiikkiteollisuus toivoo uudesta verkkomusiikkipalvelusta vetoapua nettipiratismin vastaiseen taisteluun. Suurimmat Suomessa toimivat levy-yhtiöt tarjoavat kustantamaansa musiikkia ruotsalaisessa Spotify-verkkopalvelussa. Jäseneksi kutsutut käyttäjät voivat kuunnella palvelun testiversiossa musiikkia ilmaiseksi.
Nettiaktiivit ja kovan linjan musiikkifanit ovat höyrynneet syksystä lähtien Ruotsin verkkovelhojen tuoreimmasta innovaatiosta, musiikkipalvelu Spotify.comista.
Lokakuussa Suomessa julkistettu testiversio tarjoaa netinkäyttäjälle laajasti eri musiikkityylejä sisältävän kirjaston ilmaiseksi äänimainoksilla höystettynä. Tällöin pitää kuitenkin saada kutsu palvelun jäseneksi. Ilman mainoksia toimivan version saa käyttöönsä alle 10 euron kuukausimaksua vastaan.
Nettialan markkinointifirmassa työskentelevä helsinkiläinen Henry Lehto kertoo, että Spotify toimii työpäivän ääniraitana.
- Teen töitä avokonttorissa ja välillä pitää saada vähän meluvallia, jos haluaa rauhoittua. Iso osa kuuntelusta tapahtuu töissä, Lehto kuvailee.
Sekoitus aiempia palveluja
Spotifyssa musiikkia ei ladata omalle koneelle tiedostoina, kuten esimerkiksi Applen iTunesissa. Sen sijaan kuuntelu tapahtuu streamattuna eli suoratoistona verkon välityksellä.
Spotify on saanut netin keskustelupalstoilla ja blogeissa kiitosta erityisesti yhteisöllisistä ominaisuuksista. Käyttäjä voi luoda omia soittolistojaan ja jakaa niitä kavereidensa kanssa.
- Esimerkiksi meikäläisen rokkiblogissa, Roklinnussa, jaetaan Spotifyn soittolistoja. Jokainen voi toimia oman elämänsä dj:nä ja esitellä komeaa musiikkimakuaan narsistisesti koko kansalle, Lehto ivailee hyväntahtoisesti.
Vetoapua piraattisotaan
Suuret levy-yhtiöt sekä ääni- ja kuvatallennetuottajia edustava ÄKT toivovat Spotifysta uutta vastavoimaa tiedostojen laittomalle jakamiselle. Sopimuksen Spotifyn kanssa ovat tehneet levyjäteistä esimerkiksi Universal, SonyBMG sekä EMI.
- Toivoisin että tämänkaltaisia palveluita tulisi lisää, ja ihmiset oppisivat hankkimaan musiikkia verkosta laillisesti, Universalin digitaalipäällikkö Mikko Haapala sanoo.
EMI:n digitaalisen musiikin myyntivastaava Jari Petäjäniemi on niin ikään toiveikas, mutta myös realisti.
- Spotify tarjoaa helpon tavan tutustua laajaan musiikkitarjontaan. Se tulee auttamaan piratismin vastaisessa taistelussa, mutta ei varmasti tule sitä lopettamaan, Petäjäniemi arvioi.
Piraattipuolue tyytyväinen suuntaukseen
Tiedostojen vapaata jakamista kannattavan piraattiliikkeen piirissä Spotifyta pidetään oikeansuuntaisena ratkaisuna. Liikkeen "poliittista siipeä" edustava Piraattipuolue katsoo, että levy-yhtiöt ovat tulleet hieman vastaan asiakkaita.
- Levy-yhtiöt näyttävät vihdoinkin ymmärtävän edes jossain määrin, mitä asiakkaat haluavat. Kun sisältöä tarjotaan hyvällä palvelulla, niin monet ovat valmiita maksamaan siitä, kuvailee Piraattipuolueen varapuheenjohtaja Pasi Palmulehto.
Palmulehto on kuitenkin huolissaan maakohtaisista rajoitteista, joita Spotify on levy-yhtiöiden vaatimuksesta joillekin kappaleille asettanut. Ei ole myöskään tiedossa, millainen Spotifyn täysversio lopulta on. Moni arvelee mainosrahalla toimivan ilmaisen palvelun surkastuvan.
Vaikka musiikkiteollisuus parhaimmillaan saattaa saada erävoiton piratismista, ei taistelu missään tapauksessa pääty tähän. Tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskus arvioi, että Suomessa oli viime vuonna noin 100 000 aktiivista nettipiraattia. Arvio lienee kuitenkin pahasti alakanttiin.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Hukkuneiksi epäiltyjä etsitään Naantalissa ja Kuopiossa
Naantalissa on kadonnut nuorukainen, joka oli hypännyt Kuparivuoren kalliolta mereen vahvasti päihtyneenä. Kuopiossa katosi lauantai-iltana noin 70-vuotias kalareissulla ollut mies.
SPR auttaa nuoria kaduilla, puhelimitse ja netissä
SPR auttaa nuoria viikonlopun ajan monin tavoin. Hyvinkään ampumavälikohtauksessa kuoli kaksi ihmistä.
Mies kuoli putkaan Vantaalla
Vuonna 1982 syntynyt mies menehtyi lauantaina putkatiloissa voimankäyttötilanteessa. Hänet oli tuotu putkaan edeltävänä yönä.
Poliisi: Hyvinkään ampuja toimi yksin
Poliisi on kuulustellut kymmenkunta epäillyn ystävää lauantain aikana. Miehen kuulustelut jatkuvat sunnuntaina.
Poliisi löysi koululaiseen törmänneen autoilijan Alavudella
Tapahtuneella ei ole yhteyttä Kanta-Hämeessä tapahtuneisiin yliajoihin. Yliajaja on 77-vuotias nainen.
Arkkipiispa Mäkinen: Nyt on aika tukea, eikä etsiä syitä
Arkkipiispan mukaan Hyvinkään tragedia nostaa silti väistämättä kysymyksiä suomalaisesta yhteiskunnasta. Tuusulan Jokelan ja Kauhajoen ampumiset palaavat monen mieleen.
Metallin vasemmisto vääntää kättä sihteeristä
Metallityöväenliiton liittokokous kokoontuu neljäksi päiväksi Tampereelle. Liiton nykyinen sihteeri kohtaa kolme haastajaa. Lopullinen valinta selviää tiistaina.
Kriisipuhelin antaa apua järkyttyneille nuorille
SPR auttaa Hyvinkään ampumavälikohtauksesta järkyttyneitä nuoria puhelimitse ja itse tapahtumapaikalla.
Räsänen: Aseiden säilyttämisen sääntöjä voisi tiukentaa
Sisäministeriön työryhmä pohtii tiukennuksia aselakiin. Räsäsen mukaan muutokset aselakiin tulevat voimaan tämän vaalikauden aikana.
Hyvinkään uhrit samasta koulusta
Menehtyneet opiskelivat Hyrian yksikössä Hyvinkäällä. Hyrian yksiköissä Hyvinkäällä ja Riihimäellä järjestetään suruliputus maanantaina ja tarjotaan kriisiapua.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.