Libyan kapinalliset: Naton hidastelu maksaa henkiä Misratassa
Libyan kapinallisten johtohahmo Abdel Fattah Younes on tyytymätön Naton toimintaan. Kapinalliset vaativat Natolta nopeampaa reagointia ja lisää ilmaiskuja, jotta Misratassa vältyttäisiin kuolonuhreilta. Kapinalliset kertovat Misratan päiviä kestäneiden pommitusten lakanneen hetkeksi tiistaina.
Abdel Fattah Younes aikoo ottaa asian puheeksi YK:n turvallisuusneuvostossa, mikäli Nato ei hoida tehtäväänsä asianmukaisesti. Hän katsoo, että Naton hidastelu ja pidättäytyminen toiminnasta auttavat Muammar Gaddafin joukkoja etenemään Libyassa. Gaddadin joukkojen pommitukset ja taisteluiden pitkittyminen taas lisäävät siviilien kärsimystä ja kuolleiden määrää Misratassa.
- Nato on pettänyt meidät. Nato pommittaa Gaddafin joukkoja siellä ja täällä ja sillä aikaa ihmiset Misratassa kuolevat. Gaddafin joukot tuhoavat täysin koko kaupungin ja sen ihmiset, sanoi Younes kapinallisten halussa olevassa Benghazissa.
Younes moittii Naton reaktioaikaa erittäin hitaaksi ja komentoketjua liian pitkäksi.
- Kun Naton upseeri soittaa ylemmälle ja tämä soittaa Naton komentajalle ja takaisin operaation kenttäjohtajalle, niin se vie kahdeksan tuntia, toteaa Younes.
Nato kiistää viivyttelyn
Nato kiistää hidastelun ja toteaa tekevänsä kaikkensa Misratan väestön suojelemiseksi. Naton mukaan se on hoitanut YK:n sille valtuuttamat tehtävät tunnollisesti.
- Meillä on selvä mandaatti ja teemme kaikkemme Misratan siviilien varjelemiseksi. Misrata on ensimmäisenä tärkeysjärjestyksessämme, sanoo Naton edustaja Carmen Romero.
Sotilasliitto otti johdon liittouman Libya-operaatiossa viime viikolla. Nato johtaa liittouman ilmaiskuja Gaddafin joukkoja vastaan sekä valvoo Libyan lento- ja asetuontikieltoa.
Misratassa tänään rauhallisempaa
Kapinalliset sanovat Gaddafin sotilaiden tykistötulen Misrataan lakanneen tiistaina päiviä kestäneen moukaroinnin jälkeen. Kapinallisten mukaan tiistain pommituksissa kuoli ainakin kaksi ihmistä ja loukkaantui kolmisenkymmentä.
Ranskan puolustusministeri Gerard Longuet kertoo, että Misrataan on tänään avattu huoltotie mereltä.
Muammar Gaddafin hallinto nimitti myöhään tiistaina apulaisulkoministeri Abdelati Obeidin Libyan uudeksi ulkoministeriksi. Obeidin edeltäjä Moussa Koussa loikkasi Britanniaan viime viikolla.
Tuoreimmat aiheesta: Kansannousut
Syyriassa siepatut libanonilaiset kuumentavat tunteita Libanonissa
Tiistaina Libanonissa kuohuu shiiakaupunginosissa. Levottomuuksia oli viimeksi sunnuntaina, tuolloin kaksi sunniryhmittymää otti yhteen.
Toistakymmentä sotilasta kuoli taistelussa Syyriassa
Aleppon maakunnassa käytiin kiivas taistelu armeijan ja opposition välillä, kertoo ihmisoikeusjärjestö.
Syyrian armeija iski Hamassa
Lähes 50 ihmistä on kuollut väkivaltaisuuksissa sunnuntaina, kertoo ihmisoikeusjärjestö. Damaskoksessa räjähti 150 metrin päässä YK:n tarkkailijaryhmästä.
Syyria valitti YK:lle - turismi romahtanut
Syyrian mukaan kansannousulla on ollut katastrofaalinen vaikutus turismiin. Syyria syyttää asiasta ulkovaltioita.
Hallituksen joukot tulittivat mielenosoittajia Syyriassa
Perjantain väkivaltaisuudet ovat vaatineet ainakin seitsemän ihmisen hengen. Aleppossa mielenosoituksiin osallistui tuhansia ihmisiä hallituksen joukkojen tukahdutusyrityksistä huolimatta.
Kymmeniä kuollut väkivaltaisuuksissa Syyriassa
Pahimmat taistelut käytiin Rastanin kaupungissa, joka on Syyrian vapaan armeijan hallussa. Yli 12 000 ihmistä on kuollut reilun vuoden aikana Syyriassa.
Libanonissa puhkesi väkivaltaisuuksia sunnimuslimien ja alaviittivähemmistön välillä
Väkivaltaisuuksissa sai surmansa kolme ihmistä. Syyrian tilanne on lisännyt jännitteitä myös Libanonissa.
Useita kuollut Syyrian turvallisuusjoukkojen iskussa
Voimakkaasti presidentti Bashar al-Assadia vastustavaan kylään hyökättiin jo perjantaina. Sunnien ja alaviittien välit ovat kiristyneet Syyriassa.
YK:n tarkkailijat selvisivät pommi-iskusta Syyriassa
Iskun kohteena olleessa saattuessa matkusti myös suomalainen sotilastarkkailija ja tarkkailijoita johtava kenraalimajuri Robert Mood. Kuusi syyrialaissotilasta loukkaantui iskussa.
Syyrian joukot ratsasivat yliopiston, useita opiskelijoita kuoli
Presidentti Bashar al-Assadin hallintoa vastaan mieltään osoittaneiden opiskelijoiden kimppuun kävi myös veitsin aseistautuneita, hallitusta kannattavia opiskelijoita. Yliopisto suljettiin torstaina.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.