Lintujen kevätmuutto alkamassa
Yksinäisiä lentäviä muuttajasankareita on jo nähty, mutta varsinainen lintujen kevätmuutto Suomeen on juuri alkamaisillaan, kertoo Birdlife Suomen tiedottaja Lauri Hänninen.
Pitkä pakkasjakso on hellittänyt, mutta vielä eivät tuulet ole puhaltaneet suotuisalta - ja lämpimältä - suunnalta, jotta muuttolintujen parvet suuntaisivat Suomeen. Joitakin, jopa varsin yllättäviä, yksittäisiä lintuja on jo bongattu.
– Helsingin Lauttasaaressa nähtiin eilen tiistaina yksinäinen kuovi. Tämä lienee Uudenmaan ennätys, vaikka varsinaisia tilastoja ei olekaan pidetty. Yleensä kuovit saapuvat huhtikuussa, kertoo Lauri Hänninen.
Kevään ensi merkit ovat jo toki kuultavissa, kun esimerkiksi tiaiset ja viherpeipot ovat innostuneet laulamaan ja tikat rummuttamaan.
Talvi oli karu talvehtineille linnuille
– Ankara talvi, paksu lumipeite ja kylmä ilma ovat verottaneet monien pienikokoisten talvehtijoiden lisäksi myös pöllökantaa. Lisäksi myyrien määrä on romahtanut, jolloin pöllöt ovat jääneet ilman ruokaa, toteaa Hänninen.
Onneksi ei ole kuitenkaan sellaista vaaraa, että jonkin lintulajin kanta olisi kutistunut häviävän pieneksi. Osa täällä talvehtineista lintulajeista saa täydennystä, kunhan muuttajat saapuvat.
– Nyt odotellaan vain sopivia tuulia ja toivotaan, ettei takatalvi yllätä, niin eiköhän kevätmuutto käynnisty vauhdilla. Ensimmäiset kiurut ja uuttukyyhkyt ovat jo ihan hollilla, Viron puolella.
Tuoreimmat aiheesta: Helsinki
Klaukkalan vale-eläinlääkäri tuomittiin sakkoihin
Klaukkalalaisen eläinlääkäriaseman toimitusjohtaja on tuomittu sakkoihin kahdesta luvattomasta eläinlääkärin ammatin harjoittamisesta ja väärennyksestä. Toimitusjohtaja itse kiisti syytteet.
Halpabussiyhtiö kokee tulevansa sorretuksi
Halpavuorot Helsingin ja Tampereen välillä aloittava Onnibus väittää Matkahuollon vaikeuttavan yhtiön toimintaa. Linjan vuorot lähtevät Helsingistä Postitalon pysäkiltä, sillä Kampin terminaalissa vuoron aikataulut yritettäisiin Onnibusin mukaan piilottaa matkustajilta.
Jytärit, Lehmät ja Möhköt juhlivat Japsistarojen synttäreitä
Veteraanimoottoripyöräklubin alakerho Japsistarat juhlii tänään keskiviikkona 20-vuotista taivaltaan. Kekkereiden kunniaksi 70-luvun alun japanilaiset moottoripyöräklassikot kokoontuvat Haltialan tilalle. Rakkaille koneille on annettu monia lempinimiä, mutta kaikkein parasta on pärinä ja pauke.
Onnibus käynnistää Tampere–Helsinki-halpabussiliikenteen
Viimeinen este toiminnalle poistui tiistaina, kun Helsingin kaupunkisuunnittelulautakunta hylkäsi Linja-autoliiton ja Matkahuollon tekemän kunnallisvalituksen Postitalon pysäkin käyttämisestä kaukoliikenteeseen.
Ruotsi töhritty piiloon Pasilan katukylteistä
Parikymmentä katukylttiä, opasteviittaa ja liikennemerkkiä on joutunut ilkivallan kohteeksi Länsi-Pasilassa. Kylteistä on sotkettu yli ruotsinkieliset nimet.
Pääradan junat myöhästelevät vielä tänään
Riihimäelle päin kulkevat junat ovat tänään myöhässä 5-10 minuuttia, kerrotaan VR:n kuljetustenhallintakeskuksesta. Onnettomuuspaikalla Riihimäen asemalla korjataan vaurioituneita vaihteita.
OAJ huolissaan Vantaan koulusäästöistä
Vantaalaiskoululaiset ovat vaarassa pudota naapurikuntien oppilaita huonompaan asemaan, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen. Vantaa on kaavaillut karsivansa opetuksesta jopa 3 miljoonaa euroa vuodessa säästöohjelmansa aikana.
Pernilla: Näin yleisössä vain äitini
Pernilla on tyytyväinen esitykseensä putoamisesta huolimatta. Hän kuvailee esiintymistä euroviisuissa mahtavaksi once in a lifetime -kokemukseksi.
Helsinki menettää miljoonia muihin satamiin
Helsinki menettää rahaa tuovia matkustajia korkeiden väylämaksujen ja lentoyhteyksien vuoksi.
Puolet Etelä-Savon kunnista valmiita kuntajakoselvitykseen
Puolet Etelä-Savon kunnista on valmiita kuntajakoselvitykseen. Kunnallishallinnon rakennetyöryhmä selvityksessä kuntajakoselvitykseen eivät olleet valmiita Pertunmaa, Hirvensalmi, Kangasniemi, Rantasalmi, Pieksämäki, Juva, Sulkava ja Mäntyharju.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.