Perämeri |

Loma se on lapsenkin mielessä

Leikki voi totisesti olla lapsen työ, kun päiväkotiin on aamu aamun jälkeen lähdettävä. Subjektiiviseen päivähoito-oikeuteen vetoavat vanhemmat saattavat tarhata jälkikasvunsa silloinkin, kun itsellä on vapaata työstä. Päiväkotilasten lomien katoaminen on ilmiönä tuttu myös Meri-Lapissa.

"Tää tois tän lapsen hoitoon, kun tää itse menee töihin..." Kuva: YLE / Kati Siponmaa

Muun muassa Kemin ja Tornion kaupunkien päivähoidossa on lapsia, joita pidetään hoidossa tauotta ympäri vuoden. Subjektiivinen päivähoito-oikeus takaa kaikille alle kouluikäisille lapsille päivähoitopaikan, mutta lasten ylipitkiä hoitoaikoja ja jopa vanhempien loma-aikana jatkuvaa hoitoa ei ole huomattu rajoittaa lailla.

Päivähoidon aluejohtaja Seija Korpi Torniosta pitää subjektiivista päivähoito-oikeutta toimivana järjestelmänä, mutta vanhemmat voivat myös kokea kodin ulkopuolisen hoidon lapsen elämään automaattisesti kuuluvana asiana, mitä sen ei pitäisi olla.

- Vanhemmat jotenkin ajattelevat, että lapsi jää jostain paitsi, jos ei ole päivähoidossa. Kyllä pienelle lapselle paras paikka on kotona, jos siihen on mahdollisuus, sanoo Seija Korpi.

Ei syytellen, vaan keskustellen

Kemin ja Tornion kaupunkien päivähoidosta kerrotaan, että tapauksista keskustellaan aina vanhempien kanssa. Tornion päivähoidon johtaja Riitta Keloneva kertoo, että tavoitteena on saada vanhemmat ymmärtämään, että myös lapsella on oikeus lomaan ja vapaapäiviin.

- Kaikilla lapsilla ei ole kuitenkaan mahdollisuutta pitkiin lomiin, jos vanhemmat opiskelevat ja ovat loma-ajat töissä, sanoo Keloneva.

Päivähoitolasten lomien katoaminen on ilmiönä niin uusi, ettei säännöllisiä hengähdystaukoja pienille puurtajille pystytä lailla takaamaan. Kemin kaupungin perhepäivähoidon ohjaaja Irene Tarkiainen toivoo, että asiaan puututaan uuden päivähoitolain valmistelun yhteydessä.

Lähteet:
YLE Perämeri / Kati Siponmaa

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Perämeri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä