Etelä-Karjala |

Lumenkaatopaikat pois Vuoksesta

Imatran Vihreiden valtuustoryhmän aloitteesta likaisen lumen kippaaminen Vuokseen kielletään.

Lumikasa 11.8 Lappeenrannan lumenkaatopaikalla Mustolassa. Kuvassa näkyvä lapio on 50 senttiä pitkä.
Kuva: Matti Himmi

Aloitteessa oltiin huolissaan vesistön ja pohjaveden kuormittumisesta lumeen kertyneiden epäpuhtauksien vuoksi.

Imatran valtuusto päätti eilen kokouksessaan, että Pässiniemen lumenkaatopaikka varustetaan taululla, jossa neuvotaan viemään likainen ja irtoroskia sisältävä lumi neuvotaan viemään Kurkisuon kaatopaikalle.

Imatran tekninen toimi selvittää maanpäällisten lumenkaatopaikkojen mahdollisia sijainteja.

Yhtenä vaihtoehtona on esitetty Sotkulammella sijaitsevaa rakentamatonta teollisuustonttia.

Kommentoi aihetta

(1 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Luminen juttu

Ilmoita asiattomasta kommentista

Mikähän tuhkavuori juttuun liitetyssä kuvassa oikein on? Taustalla näkyy lehdessä olevat puut ja vihreä heinikko, joten lumesta tuskin voi olla kysymys. Jos on todellakin kyseessä lumi, niin jo on Lpr kaupungissa likaista lunta, kun mukana näyttää olevan romujakin.

Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Karjala

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä