Luonnonperintösäätiö otti Keijunsuon arvokkaan metsän siipien suojaan
Luonnonperintösäätiö osti kesäkuun alussa Rengon Vehmasen kylästä seitsemän hehtaarin Keijunsuon metsän. Keijunsuo on säätiön ensimmäinen alue Hämeenlinnassa. Säätiön suojelualueiden määrä nousi kaupan myötä kolmeenkymmeneen.
Luonnonperintösäätiö osti Keijunsuon metsän eli entisen Keijunsuon, koska säätiö haluaa kaupalla suojella arvokkaan metsäalueen. Keijunsuo sijaitsee Paloniitunjärven Haltianlahden eteläpuolella ja rajoittuu järven suojaamiseksi perustettuun noin 90 hehtaarin suojelualueeseen. Paloniitunjärvi on valtakunnallisesti arvokas lintuvesi ja siellä elää muun muassa EU:n direktiivilaji täplälampikorento.
Keijunsuo on kangasrämeen vanha metsä, jossa esiintyy puuston kerroksisuutta ja jonkin verran lahopuuta.
- Puista vanhimmat ovat matalia, kilpikaarnaisia mäntyjä, mutta myös eri-ikäistä lehtipuuta on noussut metsään, kuvailee Luonnonperintösäätiön toiminnanjohtaja Anneli Jussila.
Hoitamaton metsä palautumassa luonnontilaan
Keijunsuo on ollut Metsähallituksen hallussa ja jäänyt ehkä vuosikymmeniksi hoitotoimenpiteiden ulkopuolelle, arvioi Jussila. Siellä ei myöskään ole koskaan juuri hakattu - kannot puuttuvat alueelta lähes tyystin.
- Suuri osa alueelle kaivetuista ojista on madaltunut ja syvemmät ovat talkoilla tukittavissa. Keijunsuo onkin kiinnostava ennallistamiskohde, missä luonnontilaan palautuminen on jo edennyt omalla painollaan, kertoo Jussila. Metsän arvoa nostaa sen sijainti suojelualueen kupeessa ja rauhallisessa, metsäisessä ympäristössä kaukana isoista teistä.
Metsiä voi suojella kummilahjoittajana
Luonnonperintösäätiö on perustettu vuonna 1995 suojelemaan suomalaista metsäluontoa. Hämeenlinnassa kotipaikkaa pitävän säätiön toiminta on ollut vuoden 2000 jälkeen hyvässä kasvussa, ja erityisesti 2010-luvulla.
- Säätiö saa varansa enimmäkseen yksityisten luonnonystävien lahjoituksista ja tukea on saatu myös yrityksiltä, kertoo säätiön toiminnanjohtaja Anneli Jussila.
Metsille haetaan luonnonsuojelulain mukainen pysyvä rauhoitus, määräaikaisia suojeluita ei tehdä. Säätiön hallussa olevia suojelualueita suojaa sekä luonnonsuojelulaki että säätiölaki.
Anneli Jussilan mukaan Luonnonperintösäätiön kautta voi kuka tahansa metsänystävä ostaa palan ikimetsää suojeluun tai antaa sellaisen lahjaksi. Säätiötä voi myös tukea säännöllisenä kummilahjoittajana.
Tuoreimmat aiheesta: Häme
Ihmepuutarha on keidas Helsingin sydämessä
Helsingin päärautatieasemalla liikkuvat saavat nauttia uudesta Ihmepuutarhasta, jossa kasveja sekä materiaaleja on yhdistelty ennakkoluulottomasti. Kävijät saavat sekä mielenrauhaa että uusia ideoita omaan puutarhaansa.
Asuntomurtoja tehtailleet liettualaiset vuosiksi kiven sisään
Liettualaiset asuntomurtautujat saivat kahden viikon Suomen vierailustaan kuusi vuotta vankeutta. Murtoja tehtailtiin muun muassa Kanta-Hämeessä ja Varsinais-Suomessa. Poliisi otti neljä rikoksista epäiltyä kiinni elokuussa Satakunnan puolella Eurassa.
Hämeenlinnan kaupunkiliikenteessä heiluvat sotakirveet
Hämeenlinnan kaupunkiliikenteen liikennöitsijöiden välillä vallitsee sotatila. Taistelun sai aikaan Hämeenlinnan kaupungin kilpailutus, jossa kaupunkiliikennettä vuosia hallinneet yhtiöt hävisivät lähes kaikki linjat.
Kymmenkunta autoa alleen huijannut mies vangittiin viimein
Helsinkiläismies ennätti huijata tai ottaa muuten käyttöönsä kymmenkunta autoa eri puolilla Suomea. Kanta-Hämeessä käräjäoikeus päätti viimein laittaa tempuille pisteen.
Pohjoismaista puheenporinaa Hämeenlinnan turuilla ja toreilla
Ystävyyskaupunkivieraiden maiden liput liehuvat Hämeenlinnassa Raatihuoneen edessä koko tämän viikon ajan. Pohjoisten ystävyyskaupunkien verkostoon kuuluu Hämeenlinnan lisäksi viisi kaupunkia, jotka ovat Norjan Baerum, Tanskan Frederiksberg, Islannin Hafnarfjördur, Viron Tartto ja Ruotsin Uppsala.
Sodankäynnin ja puolustuksen historia tutuksi Museo Militariassa
Hämeenlinnassa Linnanniemen museotarjonta on vahvistunut entisestään, kun kolmen sotilasmuseon yhteenliittymä Museo Militaria avautui virallisesti viikonvaihteessa. Museon tavoitteena on säilyttää tykistö-, pioneeri- ja viestiaselajien kulttuuriperintö tuleville sukupolville, kertoo museonjohtaja Jaakko Martikainen.
Danske pankista virtaa asiakkaita muihin pankkeihin Forssassa
Danske sulkee Forssan konttorinsa toukokuun lopussa.
Taistelu sitkeitä vieraslajeja vastaan jatkuu
Lupiinit nostavat jo terhakkaasti uusia kasvustojaan ojanpenkoilla. Samoin muutkin maahamme pesiytyneet vieraslajit kuten jättipalsamit nauttivat uudesta kasvukaudesta ja valmistautuvat rehottamaan siellä mihin siemen on sattunut itämään. Hämeessä ELY-keskus toivoo saavansa rahaa, jotta se pääsee etsimään nykyistä tehokkaammin Kanta-Hämeesessä kasvavia vieraslajeja.
Rattijuoppo koukkasi ojan pohjalta ravintolaan poliisit perässä
Nuori mies suistui autonsa kanssa humalapäissään ojaan lauantaina Hauholla, mutta onnistui keplottelemaan ajokkinsa takaisin tielle ja jatkamaan paikalliseen ravintolaan.
Moottoripyöräveteraanit elvyttivät Aulangon ajojen muiston
Vuodesta 1954 alkaneet ja 1960-luvun alussa päättyneet keväiset Aulangon ajot olivat pienen kaupungin suurtapahtuma. Ne vetivät maan parhaiden ajajien lisäksi tuhansia ihmisiä. Ajot olivat jo lähes unohtuneet ja tiedon keruu niistä työlästä, kun veteraanit päättivät elvyttää kisan muiston.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.