Ympäristöväki: Ydinvoimalat rehevöittävät Itämerta
Uudenmaan ympäristönsuojelupiiri vastustaa tiukasti uusien ydinvoimaloiden rakentamista. Ympäristönsuojelupiiri esittää työ- ja elinkeinoministeriölle Fennovoiman ja Fortumin ydinvoimahakemusten hylkäämistä.
Ympäristönsuojelupiirin mukaan Loviisan ja Ruotsinpyhtään ydinvoimaloiden hukkalämpö rehevöittäisi Suomenlahtea. Hukkalämpö jouduttaisiin johtamaan mereen, koska kaukolämpötunneli Helsinkiin ei ole toteuttamiskelpoinen.
Pitkälle tunnelille ei ole varattu tilaa kaavoissa. Lisäksi jäähdytysvesi on haaleaa, vain 30 - 40 -asteista, kun Helsingin kaukolämpöverkoissa vesi on 120-asteista.
- Ydinvoiman käyttö ei ole turvallista ja siitä aiheutuu vahinkoa ihmisille, ympäristölle ja omaisuudelle, ja uraanin louhinta aiheuttaa ympäristö- ja terveysongelmia, sanoo Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin puheenjohtaja Leo Stranius.
Luonnonsuojeluliiton ydinvoimakampanjavastaava Janne Björklund muistuttaa, että vastoin yleistä luuloa, ydinjätteen loppusijoitus on Suomessakin lopullisesti ratkaisematta.
- Olkiluodon luolalla on vasta koelupa eikä Fennovoimalla ei ole pääsyä edes sinne, Björklund kertoo.
Ympäristönsuojelupiirin mukaan ydinvoimalahakemusten puutteellinen lausuntoaineisto on suuri ongelma kansalaisten tiedonsaanti- ja osallistumisoikeuksien kannalta. Ympäristövaikutusten arviointien täydentäminen on yhä kesken ja esimerkiksi Natura-arvioinnit puuttuvat. Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin mielestä kuuleminen tulee uusia, kun kaikki lausuntoaineisto on yleisön saatavilla.
YLE Uutiset