Luontokuvaajat ottavat kantaa suojelukiistoihin
Luontokuvaajat ottavat työllään kantaa myös suojelukiistoihin. Vuoden luontokuvaksi on valittu Kari Leon kuva kuukkelista, jonka suojelusta on kiistelty Virroilla. Myös kuvat saimaannorpasta ovat olleet näkyvästi esillä, kun Itä-Suomessa on väitelty lajin suojelukeinoista.
Vuoden luontokuvana palkittu Kari Leon otos kuukkelista oli työvoitto. Leo on ahertanut lukemattomia tunteja Virtain korvessa.
- Kuvan suunnittelu lähti jo vuosia sitten. Mietin miten kuvaisin kuukkelin ja ihmisen vuosituhantista yhteiseloa. Siitä tuli tämä kahvipannu ja kuukkeli -teema mieleen.
Leo otti teemasta satoja kuvia ennen kuin löysi mieleisensä.
- Yhtenä iltana selasin kuvia ja sieltä löytyi otos, jota olin etsinyt: eteläsuomalaisen kuusikon tunnelma.
Kuvaaja korostaa, että hän on alusta asti halunnut vaikuttaa kuvillaan kuukkelin suojeluun. Utelias lintu on tuttu monille Lapissa liikkujille, mutta Etelä-Suomessa lajia esiintyy vain Virroilla.
Suojelusta väännetty vuosia
Metsähallitus ja suojelujärjestöt ovat kiistelleet vuosikausia linnun suojelusta. Metsähallitus on jo suojellut Virtain pohjoisosissa 450 hehtaaria lajin elinympäristöä. Kari Leo kuitenkin toivoisi, että alueellisesti uhanalaisen linnun eteen tehtäisiin enemmän.
- Kuukkelille ei ole riittävän suuria elinalueita, koska metsät ovat pirstaleisia. Jos Pahalamminvuoren alue Virroilla suojeltaisiin, niin linnulla olisi huomattavasti parempi tilanne, hän arvioi.
Kilpailun järjestäjien mukaan Leon työ edustaa luontokuvausta perinteisimmillään. Suomen Luonnonvalokuvaajat ry:n toimitusjohtaja Jouni Klinga katsoo, että suojelukeskustelun herääminen on vain hyvä asia.
- Ihmettelen, jos tämä kuva ei herätä ihmisissä pientä kansalaisaktiivisuutta suojella Etelä-Suomen viimeisiä kuukkeleita, hän pohtii.
Norppakuvaaja on varuillaan
Suojelukiistan keskellä toimii myös norppakuvaaja Juha Taskinen. Saimaalla on väännetty tänä vuonna siitä, riittääkö norpan suojelemiseksi vapaaehtoinen verkkokalastuksesta luopuminen. Taskinen katsoo, että koko norpan elinalue pitäisi suojella suoraviivaisesti asetuksella. Myös hän korostaa haluavansa vaikuttaa kuvillaan lajin suojelun puolesta. Kuvaaja on siis valinnut puolensa, mikä ei ole miellyttänyt kaikkia.
- Elo on kuin ketulla viljapellon laidassa, että milloin se henki lähtee. On tullut uhkauksia ja muuta. Vesillä en liiku ihan vapailla mielin, hän pohtii.
Taskinen kuitenkin korostaa, että valtaosa Itä-Suomen ihmisistä tukee vahvasti norpan suojelua.
- Siellä on vain pieni äänekäs vähemmistö eli muutamat osakaskuntien jäärät, jotka ovat vastaan, hän arvioi.
Myös Suomen ulkopuolella suojeluvaatimuksia esitetään kuvien keinoin. Suojeluhenkisten kuvaajien järjestö iLCP tekee tehoiskuja lähettämällä joukon huippukuvaajia tiettyyn kohteeseen. Mukana on muun muassa tunnetun National Geographic -lehden ammattilaisia. Materiaalilla yritetään vaikuttaa päättäjiin.
- Suomessa ollaan heräämässä hiukan jälkijunassa suoran vaikuttamisen mahdollisuuksiin, arvioi Suomen luonnonvalokuvaajien toimitusjohtaja Jouni Klinga.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Hyvinkään ampujan kuulustelut jatkuvat
Lähiaikoina poliisin on tarkoitus kutsua kuultaviksi myös ne paikallaolleet, joita ei vielä ole tavoitettu. Tähänastisten kuulustelujen perusteella ampumisten takana ei ole kiinniotetun epäillyn lisäksi muita, kertoo jutun tutkinnanjohtaja.
Hukkuneiksi epäiltyjä etsitään Naantalissa ja Kuopiossa
Naantalissa on kadonnut nuorukainen, joka oli hypännyt Kuparivuoren kalliolta mereen vahvasti päihtyneenä. Kuopiossa katosi lauantai-iltana noin 70-vuotias kalareissulla ollut mies.
SPR auttaa nuoria kaduilla, puhelimitse ja netissä
SPR auttaa nuoria viikonlopun ajan monin tavoin. Hyvinkään ampumavälikohtauksessa kuoli kaksi ihmistä.
Mies kuoli putkaan Vantaalla
Vuonna 1982 syntynyt mies menehtyi lauantaina putkatiloissa voimankäyttötilanteessa. Hänet oli tuotu putkaan edeltävänä yönä.
Poliisi: Hyvinkään ampuja toimi yksin
Poliisi on kuulustellut kymmenkunta epäillyn ystävää lauantain aikana. Miehen kuulustelut jatkuvat sunnuntaina.
Poliisi löysi koululaiseen törmänneen autoilijan Alavudella
Tapahtuneella ei ole yhteyttä Kanta-Hämeessä tapahtuneisiin yliajoihin. Yliajaja on 77-vuotias nainen.
Arkkipiispa Mäkinen: Nyt on aika tukea, eikä etsiä syitä
Arkkipiispan mukaan Hyvinkään tragedia nostaa silti väistämättä kysymyksiä suomalaisesta yhteiskunnasta. Tuusulan Jokelan ja Kauhajoen ampumiset palaavat monen mieleen.
Metallin vasemmisto vääntää kättä sihteeristä
Metallityöväenliiton liittokokous kokoontuu neljäksi päiväksi Tampereelle. Liiton nykyinen sihteeri kohtaa kolme haastajaa. Lopullinen valinta selviää tiistaina.
Kriisipuhelin antaa apua järkyttyneille nuorille
SPR auttaa Hyvinkään ampumavälikohtauksesta järkyttyneitä nuoria puhelimitse ja itse tapahtumapaikalla.
Räsänen: Aseiden säilyttämisen sääntöjä voisi tiukentaa
Sisäministeriön työryhmä pohtii tiukennuksia aselakiin. Räsäsen mukaan muutokset aselakiin tulevat voimaan tämän vaalikauden aikana.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.