Maailman ensimmäinen draamaelokuva uutena tulkintana
Suomalaisen Sami van Ingenin uusi pitkä kokeellinen elokuva Just One Kiss – The Fall of Ned Kelly on taiteilijan tulkinta maailman ensimmäisestä pitkästä elokuvasta. Vuonna 1906 valmistunut The Story of the Kelly Gang- elokuvasta on jäljellä vain rippeitä ja synopsis.
Van Ingen on mediataitelija, joka tekee elokuvia, videoteoksia sekä liikkuvaan kuvaan perustuvia installaatioita. Tampereen lyhytelokuvajuhlat esittää maaliskuussa Van Ingenin elokuvien retrospektiivin.
Sitä ennen Orion esittää Sami van Ingenin uuden pitkän kokeellisen elokuvan Just One Kiss – The Fall of Ned Kelly (2008) kinokonserttina. Kinokonsertti avaa Orionin kevätkauden perjantaina tänään. Livemusiikista vastaa Nieminen & Litmanen, joka on urkuri Sami Niemisen ja rumpali Juha Litmasen muodostama duo. Orion on kansallisen audiovisuaalisen arkiston KAVA:n elokuvateatteri Helsingissä.
Moraalia hekentävä elokuva katosi
Elokuvan lähtökohtana on maailman ensimmäinen pitkä näytelmäelokuva, vuonna 1906 ohjattu Ned Kelly and His Gang, mutta van Ingenin teos on lopulta tutkielma taiteen lajin kyvystä kertoa tarinaa toisiinsa näennäisesti liittymättömistä kuvista
- Vuonna 1906 veljekset John ja Nevin Tait ohjasivat ensimmäisen kokoillan näytelmäelokuvan The Story of the Kelly Gang, kertoo Sami van Ingen.
- John ja Nevin esittivät sitä ympäri Australiaa ja Uudessa Seelannissa. Jotta elokuva olisi jaksanut kiinnostaa yleisöä yhä edelleen, ryhtyivät ohjaajat lisäämään elokuvaansa kuvia ja kohtauksia esitysten välillä.
Viimeiset aikalaismaininnat elokuvasta ovat vuodelta 1914, jolloin teosta pidettiin yleistä moraalia heikentävänä ja poliisi epäsi sen esityksen Wangarattassa, Victoriassa. Taitien pioneerityö katosi jäljettömiin, kunnes vuonna 1981 melbournelaiselta kaatopaikalta löytyi siitä muutamia pätkiä.
- Näiden lisäksi elokuvasta on jäljellä vain ohjelmalehtisenä toiminut synopsis ja joitain still-kuvia, harmittelee van Ingen.
- Oma teokseni on eräänlainen Taitien elokuvan uudelleentulkinta. Koko elokuva koostuu muiden tekemistä pätkistä, pohtii van Ingen.
Teoksen jokainen esitys säestetään musiikilla yhteistyössä paikallisten muusikoiden kanssa ja teokseen lisätään kuvamateriaalia esityskertojen välillä, siten että teoksen kokonaiskesto ja kerronta laajenee vähitellen.
Tamereen elokuvajuhlien lyhytelokuvien retrospektiivi on tänä vuonna omistettu Sami van Ingenille. Sarjassa nähdään kahdeksan elokuvaa. Lyhytelokuvajuhlat viettävät 40-vuotisjuhliaan maaliskuussa.
Tuoreimmat aiheesta: Kulttuuri
Loreen lauloi Ruotsin voittoon
Ruotsi on voittanut Euroviisut. Ennakkosuosikkeihin lukeutunut Loreen voitti viisut ylivoimaisesti Euphoria-hitillään. Toiseksi eniten ääniä sai Venäjä. Kolmanneksi kisassa tuli Serbia.
Euroviisut raikaa Bakussa
Viisuvoittaja selviää yöllä yhden aikaan. Lähetystä voi seurata suorana Yle TV2:ssa.
McDonald’silla ei vaateita pellekaappauksesta
Lahdet tuovat Saamen Kansallisteatterin lavalle
Kokkolan kaupunginteatterin johtajakaksikko Ari-Pekka ja Jarkko Lahti jatkaa pohjoista teemaa Kansallisteatterissa. He ovat tehneet sopimuksen saamelaisaiheisen trilogian käsikirjoittamisesta ja tuottamisesta teatterille.
Laaja ITE-kokoelma Kaustisen kunnalle?
Kaustisen kunta on vain allekirjoituksen päässä laajan ITE-taidekokoelman omistuksesta. Kansanmusiikkisäätiön konkurssipesän tavaroihin lukeutuvalle kokoelmalle kunta on miettinyt jo uuden osoitteenkin: taulut halutaan esille K.H. Renlundin museoon.
Gugi Kokljuschkinille musiikkineuvoksen arvonimi
Topmostin laulaja tuki myöhemmin muita artisteja Katri Helenasta Children of Bodomiin.
Aulis Ruostepuro oli Turun teatterielämän voimahahmo
Pitkän linjan turkulainen teatterivaikuttaja Aulis Ruostepuro on kuollut 86-vuotiaana.
Rakastetut haahkat palaavat Aurajokeen
Haahkat nousivat kulttuuripääkaupunkivuoden yleisösuosikeiksi. Jokirannan silmäniloina haahkat tulevat olemaan seuraavat kymmenen vuotta.
Ostan kondomeja, näkeekö joku?
Kondomikirjailija Tiia Aarnipuu kehottaa valmistajia käyttämään enemmän mielikuvitusta. Miten olisi kondomi, johon voi piirrellä tai kumi senttimitalla?
"James Bond ei pärjäisi näillä hetkeäkään" - vakoilun salaisia laitteita näytteillä USA:ssa
New Yorkin näyttelyssä on monien maiden salaisten agenttien työkaluja. Oikeiden vakoiljoiden työ on kaukana elokuvien agenteista, sanoo historioitsija.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.