Maailman ensimmäinen hybridihai löydettiin Australiassa
Tutkijat ovat löytäneet maailman ensimmäisen todetun hybridihain eli kahden hailajin risteytyksen Australian rannikolta. Tutkijoiden mukaan tämä viittaa siihen, että hait saattavat sopeutua ilmastonmuutokseen.
Tutkijat havaitsivat yllätyksekseen, että australialainen mustapilkkahai oli risteytynyt avomerellä asuvan mustapilkkahain kanssa. Australialainen mustapilkkahai on tavallista hieman pienempi ja elää vain trooppisissa vesissä.
Hybridihai löydettiin kuitenkin viileämmistä vesistä noin 2 000 kilometrin päässä rannikolta. Tutkijoiden mukaan tämä viittaa siihen, että hai saattaa sopeutua ilmastonmuutoksen aiheuttamaan meren lämpötilojen muutokseen.
Risteytyshait havaittiin sattumalta, kun tutkijat luetteloivat haikantaa Australian itärannikolla. Geneettiset testit todistivat hain olevan eri lajia kuin miltä sen ulkonäkö vaikutti.
Merkittävä löytö hämmästytti tutkijat, sillä kukaan ei ollut koskaan edes pystynyt kuvittelemaan haihybridien mahdollisuutta.
- Tässä näkyy evoluutio työssään, riemuitsi tutkimusta johtava Jess Morgan.
Tuoreimmat aiheesta: Luonto
Helakanvihreä päästää valon läpi
Kasvien alkukesästä vaaleanvihreät lehdet tummentuvat suven aikana. Helakka vihreys vaihtuu syvään vehreyteen parissa viikossa.
Äyriäisten joukkokuolema Perun rannikolla
Syyksi epällään meriveden lämpenemistä. Alueella on tehty öljynporauksia.
Taimenet eivät malta lähteä purosta merille
Kunnostettu Longinoja Helsingissä kelpaa malliksi koko Suomen puroille. Longinojaan istutetut taimenet viihtyvät uomassa jopa niin hyvin, etteivät ne lähde välttämättä merelle vaeltamaan lainkaan.
Ilmastonmuutos voimistaa sään ääri-ilmiöitä Suomessakin
Ilmatieteen laitos arvioi, että tuulet saattavat puhaltaa aiempaa lujemmin myös meillä. Lisäksi ilmaston lämpeneminen vaikuttaa roudan muodostumiseen.
Pingviinin karkumatka päättyi Tokiossa
82 vuorokautta vapaudessa ollut perunpingviini palautettiin tarhaansa Tokion merimaailmassa.
Mökkeilijä ei ajattele omaa rantaa pidemmälle
Oman mökkirannan kunto ja kohtalo kiinnostavat kaikkia, mutta harva jaksaa huolehtia rantaan kytkeytyvän suuremman vesistön tilasta. Väkeä valistetaan nyt ajattelemaan vesiasioissa kauaskantoisemmin.
Saari tuikattiin tuleen - liekit vievät linnunpesät
Konneveden järvipelastajat antoi tulikomennon perjantaina iltapäivällä. Kuiva maasto ja kevyt tuuli pitivät huolen siitä, että Iso-Häntiäisen saari Konnevedellä syttyi hetkessä palamaan.
Malmikaivostoiminta polkaistiin Polvijärvellä ja Kaavilla
Australialaisyhtiö louhii Polvijärvellä maa-ainesta, josta rikastetaan Kaavilla kuparia, kultaa ja sinkkiä. Elinkeinoministeri sanoo korostavansa kaivosyhtiölle Suomen ympäristövaatimustasoa.
Merikotkan pesäpuu kaadettu Korsnäsissa
Poliisi on tänään saanut ilmoituksen Ely-keskukselta kaadetusta puusta jossa oli merikotkan pesä. Kyse ei voi olla vahingosta, sillä pesäpuu oli merkitty rauhoitetuksi.
Ranuan jääkarhun pentu ihannemitoissaan
Painoa kertyy päivässä noin 300 grammaa ja pituutta kahdella jalalla seisten on jo 120 senttiä. Myös hammaskalusto muuttuu järeämpään suuntaan.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.