Etelä-Karjala |

Maakuntahallituksen pj. kahden kunnan kannalla

Etelä-Karjalan maakuntahallituksen puheenjohtaja Eeva Arvelan mielestä Etelä-Karjalassa voisi olla uudistuksen jälkeen kaksi kuntaa. Maakuntahallitusten puheenjohtajien ja maakuntajohtajien ehdotus kuntakartaksi julkistetaan kevään aikana.

Imatran rautatieasema
Arvelan mukaan heidän ehdotuksessaan Etelä-Karjalassa kuntia on kaksi, tai enemmän. Kuva: YLE

Eeva Arvelan mukaan kuntien määrää on vähennettävä Suomessa, mutta eilen julkistettu työryhmän ehdotus ei ole realistinen. Maakuntahallitusten puheenjohtajat ovat viime syksystä lähtien muotoilleet omaa ehdotelmaansa tulevaksi maakuntakartaksi.

- Minun henkilökohtainen mielipiteeni on, että Etelä-Karjalassa on ainakin kaksi kuntaa, Lappeenrannan ja Imatran seudut, Eeva Arvela sanoo.

Lähteet:
YLE Etelä-Karjala

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Karjala

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä