Maisemakahvit Torniossa
Tornion Suensaaren vesitorni kävi viime kesän aikana läpi pintaremontin. Näköalakahvio palvelee jälleen asiakkaita, joita viehättävät kauniit maisemat lämpimän kupin äärellä.
Pohjan stadionin kupeessa sijaitseva vesitorni on jylhä ilmestys. Katolta pääsee ihailemaan komeita maisemia vaikkapa kahvikupin ääressä. Monille urheilijoille vesitornin portaat toimivat kesäisin oivana harjoituspaikkana, mutta hissi vie lähes perille saakka mikäli rappusten kapuaminen ei kiinnosta.
Vesitorni oli viime kesän kiinni pintaremontin vuoksi, mutta nyt näköalakahvio palvelee jälleen joka päivä.
- Pinnat on uudistettu sisältä sekä ulkoa ja putkiremonttia on myös tehty. Nyt ei tarvitse enää kantaa vettä alhaalta saakka kahvia varten, naureskelee TP-klubin puheenjohtaja Minna Höynälä.
Kävijöitä riittää
Näköalakahvio kiinnostaa niin turisteja kuin kotikunnan asukkaitakin.
- Kesän aikana on käynyt paljon turisteja. Erityisesti ruotsalaisia on nyt vieraillut reilusti. Kiikareiden äärellä näkyy myös paljon lapsiperheitä, toteaa Höynälä.
Näköalakahvion toimintaa pyörittää TP-klubi. Apulaisina häärii Tornion Pallo-47:n junioreita ja tuotot tulevat seuralle.
- Tuotot menevät TP-47:lle, joten tässä tukee samalla paikallista urheilutoimintaa, kun käy kahvilla tai jäätelöllä, mainitsee Höynälä.
- Pohjan stadionin peliäkin pystyy seuraamaan ulkotasanteelta mikäli ei kärsi korkean paikan kammosta, Höynälä vinkkaa.
Vesitornin näköalakahvioon suuntaaville vielä tiedoksi, että portaita pitkin matkaa huipulle kertyy 162 askelmaa.
Tuoreimmat aiheesta: Perämeri
Mullanhakupaikasta löytyi kranaatteja Torniossa
Sodanaikaiset kranaatit löytyivät mullanhakupaikasta, josta on viety multaa useaan taloon Torniossa. Viranomaiset tarkastavat uusien kranaattilöytöjen mahdollisuuden kaikkien multaa noutaneiden talojen osalta.
Northlandin kaivos pysähtyi rahapulaan
Kaivosyhtiö Northland on joutunut keskeyttämään rautakaivoksensa toiminnan Ruotsin Pajalassa. Syynä on rahan loppuminen, koska Northlandin pankkitilit suljettiin perjantaina velkojien vaatimuksesta.
Laaja etsintäharjoitus Kemissä
Kemin Elijärvellä järjestetään lauantaina poliisin ja Vapaaehtoisen pelastuspalvelun yhteinen etsintäharjoitus. Peräpohjolan poliisilaitoksen ylikonstaapeli Jari Seppälän mukaan myös yleisö on tervetullut seuraamaan harjoituksia.
Keminmaa keksi hyppynarun MM-kisat
Pienessä Keminmaan kunnassa pompitaan hyppynarujuoksun maailmanmestaruuksista viikonloppuna. Kisoilla halutaan elvyttää hyppynarulla hyppimisen perinnettä, joka on vieras monelle lapselle.
Kalkista on moneksi - ruokakärrytkin pullistelevat sitä
Yleinen käsitys on, että kalkkituotteita käytetään teollisuuden tuotannossa. Kalkkia on kuitenkin hyvin arkipäiväisissä asioissa, jopa suurin osa ostoskärryn sisällöstä koostuu siitä.
Tero Määttälä vahvistamaan HT Bandyn hyökkäyspäätä
Määttälä on varsinainen maalihai. Bandyliigan kauden maaliennätyksen, kymmenen osumaa yhdessä pelissä, Määttälä latoi Veiterän riveissä ottelussa ToPV:a vastaan viime tammikuussa.
Aurinko houkutti Kemin kalamarkkinoille
Musiikkitähtenä säteili tällä kertaa Eino Grön.
Meri-Lapinkin alaikäiset sekoittavat päänsä juoma- ja pillericocktaileilla
Alueen kuudessa kunnassa toteutettu päihdekysely nostaa esiin monia huolestuttavia piirteitä nuorten vapaa-ajasta. Nuuskan käyttö on lisääntynyt valtavasti ja aivan liian moni nuori sekoittaa päänsä myös alkoholi-lääkesekoituksella.
Timo E. Korva jää eläkkeelle
Lapin aluehallintoviraston ylijohtaja Timo E. Korva jää eläkkeelle 1.9.2013 alkaen. Korva täyttää kesäkuussa 65 vuotta ja hän on ollut Lapin aluehallintoviraston ylijohtajana viraston perustamisesta eli vuoden 2010 alusta alkaen.
Kasvukausi harppasi vauhtiin Meri-Lapissakin
Lämpö ja runsas kosteus on saanut kasvun lähtemään liikkeelle rivakasti.
