Kulttuuri |

Maitolaituri herätettiin Sysmässä henkiin kyläkirjastona

Sysmän soiniemeläiset ovat elävöittäneet kylätoimintaa muuttamalla vanhan maitolaiturin kirjojen ja lehtien lainauspisteeksi. Elokuussa avattu kyläkirjasto huomiotiin paikallisesti ympäristöviikon kunniamaininnalla.

Soiniemen kirjastolaituri.
Soiniemeläiset kunnostivat maitolaiturista kylälle oman kirjaston. Kuva: Yle/ Kristiina Lehto

Monta vuotta tyhjillään ollut maitolava oli päässyt huonoon kuntoon.

- Lähinnä sillä oli virkaa isännän ketunkyttäyskoppina, kertoo Soiniemi -seuran sihteeri Eija Järvinen.

Kun lamppu vanhan maitolaiturin muuttamisesta kirjojen ja lehtien kierrätyspisteeksi oli syttynyt, seuran sihteeri innosti muut talkoisiin mukaan.  

- Muutama päivä siinä meni, kun miehet pyörähtelivät ja laittoivat paikat kuntoon. Lopputulos on tässä tien varressa kaikille näkyvissä, toteaa Järvinen selvästi ylpeänä.

Lukemisia lapsille kaivataan

Aineistoa viidentoista metrin hyllyalalle on kertynyt vino pino.

- Kaunokirjallisuutta, tietokirjoja, lehtiä... Ainoastaan enemmän lasten ja nuorten kirjoja on kaivattu,  Järvinen kertoo.

Kyläkirjasto on aina auki ja palvelee paitsi kyläläisiä, erityisesti mökkikansaa. Mökkiläisillä on  kylälle iso merkitys.  

- Mökkejä alueella on 150, kun paikallisia asuinsijoja viisitoista. Kyllähän mökkiläiset halutaan tälläkin tavalla saada viihtymään, sanoo seuran puheenjohtaja Timo Hepojärvi.

Maitolaituri toimii myös infopisteenä  ja kohtauspaikkana. Ja lisää toimintaa on luvassa.

- Kaikenlaista on ideoitu aina perennakasvien vaihtopäivistä kirjastotansseihin, Eija Järvinen kertoo.

Sysmän pääkirjastoa kirjastolaituri ei kyläläisten mielestä korvaa.

- Tämä on tällaista pikalainausta ja oma, tärkeä tehtävänsä sillä näyttää olevan. Se on lyhyessä ajassa nähty, Timo Hepojärvi toteaa.

Tuoreimmat aiheesta: Kulttuuri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä