Maksu-tv yleistyy tasaisen hitaasti
Kaapelitaloudet tuntuvat olevan tyytyväisiä ilmaiskanavatarjontaan, sillä noin 1,4 miljoonasta kaapelikotitaloudesta vain 300 000 käyttää maksullisia kanavia.
Maksu-tv-tilaajien määrä on kuitenkin tasaisesti kasvanut viime vuosina. Syyksi arvellaan formulakisoja, jotka näkee nykyään maksullisella kanavalla. Nyt arvuutellaan sammuuko kiinnostus maksukanaviin, jos suomalaisajajat poistuvat kisoista.
HD:stä toivotaan uutta piristystä
Vaikka kaapelissa on ollut jo melko pitkään tarjolla teräväpiirtokanavia, teräväpiirtolähetykset eivät kaapelitalouksia juuri kiinnosta. Teräväpiirtotoistoon kykenevä televisio on kolmella kotitaloudesta kymmenestä, mutta vain kuudella prosentilla talouksista on teräväpiirtoa välittävä digi-sovitin.
Kanavien maksullisuus ja jälleen uuden digi-sovittimen hankinta on monelle vielä kynnyskysymys.
Tilanne saattaa muuttua jo ensi vuonna, kun suomenkielinen ohjelmatarjonta kasvaa. Yleisradio välittää suuria urheilutapahtumia teräväpiirtona, joita muun muassa kaapeliyhtiöt voivat käyttää.
Myös antenniverkon kautta alkavat ensi vuoden aikana teräväpiirtokoelähetykset. DNA, joka sai toimiluvan näille lähetyksille, viimeistelee verkkosuunnitelmiaan.
Yhtiö miettii vielä, miten se sijoittelee lähettimiään - matalalle omiin mastoihin vai korkealle Digitan mastoihin, joista joutuisi maksamaan vuokraa.
Antennihommia on melko varmasti tiedossa, jos haluaa seurata teräväpiirtoa antennin kautta tulevaisuudessa. Samoin joutuu sitä varten hankkimaan uuden digisovittimen.
"Lanka" tulee takaisin
Internet Protocol Television eli IPTV välittää televisiokuvan kotiin laajakaistaliittymästä. Broadband Forumin mukaan maailmalla IPTV-tilaajia oli kesällä noin 27 miljoonaa. Kaikista Suomen kotitalouksista vain kolmella prosentilla IPTV on käytössä.
Paikalliset puhelinyhtiöt mm. Lounais-Suomessa ovat vauhdilla vetämässä valokuitua nyt joka mökkiin. Kun aikaisemmin vannottiin pääasiassa langattoman viestinnän nimiin, niin nyt ruuhkaisten ja tökkivien mokkulayhteyksien opettamana investoidaan taas kiinteisiin "lankaverkkoihin". Matkapuhelimien maa-asemillehan on myös aina joka tapauksessa vedettävä kiinteät linjat, joita pitkin perusliikenne kännyköihin kulkee.
Tuoreimmat aiheesta: Tiede
Laulua voi aistia keholla
Laulajan ääni ja ilmaisu voivat vaikuttaa kuulijaan kehollisesti. Tuoreen väitöstutkimuksen mukaan pelkkä tunnerekisteri ei riitä kuvaamaan laulun vaikutuksia kuuntelijassa. Anne Tarvainen testasi tutkimuksessa itseään.
Älypakkaus neuvoo ja tarkkailee
Maitopurkit ja lääkepakkaukset voivat kohta olla media muiden joukossa. Pakkauksiin lisättävät sirut ja koodit antavat lisätietoa ja opastavat, mutta voivat myös kerätä tietoa tuotteen ostajasta.
Avaruustaksin ensimmäinen telakointi onnistui
Dragon-kapseli on kiinnittynyt kansainväliseen avaruusasemaan. Tavoitteena on säännöllinen kaupallinen liikenne asemalle.
Kiistelty superteleskooppi pannaan kahtia
SKA-teleskoopista kiistelleet Etelä-Afrikka ja Australia saavat kumpikin osansa. Kun antennit ovat pystyssä, SKA:lta kysytään, onko avaruudessa elämää.
Geenilöytö lupailee miesten e-pilleriä
Geeni pysäyttää siitiöiden kypsymisen. Löydöstä toivotaan apua myös hedelmättömyyden hoitoon.
Tutkijat yrittävät löytää Isojalan dna-näytteen
Oxfordin yliopiston ja Lausannen eläintieteellisen museon tutkijat toivovat saavansa tutkittavakseen karvanäytteitä. "Dna-todisteita ei voi väärentää."
Tutkijat: Maa Uuden-Seelannin alla järisee kaiken aikaa
Sadan metrin syvyydestä saadut tiedot kertovat, ettei Eteläsaaren seisminen murtuma ole ikinä hiljaa. Saarelle ennustetaan suurmaanjäristystä 40 vuoden aikana.
Lohikäärmeen lähtö avaruuteen onnistui toisella yrittämällä
Ensimmäinen kaupallinen avaruusalus yrittää telakoitua kansainväliseen avaruusasemaan. Tavoitteena on säännöllinen rahti- ja henkilöliikenne.
Tyrannosaurus Rexin serkun huutokauppa herätti riidan
Yhdysvaltalainen huutokauppakamari myi maanantaina harvinaisen lihansyöjäsauruksen luurangon. Tutkijoiden mukaan se voi olla peräisin vain Mongoliasta, jonka laki kieltää fossiilien viennin.
Aurinko pimenee osittain ensi yönä
Auringonpimennys näkyy vain Lapissa maanantaina aamuyöllä. Seuraava osittainen pimennys vuonna 2015 näkyy koko maassa.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.