Pohjois-Karjala |

Mansikkasato vaarassa homehtua pelloille

Harmaahome tuhoaa mansikkasatoa. Runsaat vesisateet yhdessä lämmön kanssa saavat homeen leviämään lohkoihin. Viikon sääennuste ei lupaa helpotusta tilanteeseen. Näillä näkymin sade jatkuu lähipäivinä.

Kypsyviä mansikoita pellolla.
Kuva: Kirsi Lönnblad /Yle

Mansikanviljelijät pelkäävät sateiden pilaavan pääsadon. Viikonlopun sateet ja tämän viikon sääennusteet ovat synkentäneet ilmeet mansikkatiloilla.

Tilanteeseen ei ole luvassa helpotusta. Koko maakuntaan on annettu tiistaille sadevaroitus. Sade tulee jatkumaan myös lähipäivinä. Pohjois-Karjalassa eniten mansikkaviljelmiä on Keski-Karjalassa.

Jos home valtaa lohkon niin se on silloin menetetty. Homeista marjaa ei voi myydä

- Teuvo Hakulinen

Kiteeläisen marjanviljelijän Teuvo Hakulisen mielestä tilanne on jo nyt hälyttävä.

- Nyt ollaan sillä rajalla, ettei vettä tarvittaisi enää yhtään. Mansikka on kestänyt tähän asti suhteellisen hyvin, mutta ollaan sillä rajalla että tulee menetyksiä ja laatutappioita, kertoo Hakulinen.

Viljelijöiden riesana on mansikoihin lämmön ja kosteuden seurauksena ensimmäisenä iskevä harmaahome. Jatkuva sade on myös poimijoiden kannalta ikävää.

- Jos home valtaa lohkon niin se on silloin menetetty. Homeista marjaa ei voi myydä, sanoo Hakulinen.

Tuoreimmat aiheesta: Pohjois-Karjala

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä