Satakunta |

Marin jäätelökioskin toiminta helpottuu tulevaisuudessa

Porin SuomiAreenassa kuultiin perjantaina yllätyskeskustelu, kun elinkeinoministeri Mauri Pekkarinen sai vastaansa jäätelökauppias Mari Aaltosen.

Kahdeksanvuotias kaarinalainen yrittäjänalku oli joutua luopumaan jäätelöä myyvästä leikkikioskistaan suomalaisen yritysbyrokratian vuoksi.

Pekkarinen kuitenkin lohduttaa, että tulevaisuudessa kioskileikit eivät kaadu lupa-asioihin yhtä helposti.

- Tämmöisen ihan pienimuotoisen toiminnan elintarvikehuoneistotilaluvan vaatimuksia höllennetään mitä todennäköisimmin. Tämä on maa- ja metsätalousministeriön vastuulla tämä lainmuutos, mutta tiedän että sellainen laki on vireillä, Pekkarinen sanoo.

Lähteet:
YLE Satakunta

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Satakunta

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä