Marjanmyyjä ei pääse edes vessaan
Lähin wc saattaa löytyä lähimarketin henkilöstötiloista tai läheisestä grillistä. Monet myyjät joutuvat seisomaan myyntikojuissaan koko työpäivän ajan. Työntekijöille maksetaan myös työehtosopimuksen minimitasoa pienempiä tuntipalkkoja.
Lounais-Suomen aluehallintovirasto tarkasti heinäkuussa kolmekymmentä marjamyyntikojua Varsinais-Suomessa. Valvonnassa löytyi puutteita työterveyshuollon järjestämisessä ja väkivallan uhkaan varautumisessa. Tarkastaja Merja Leino kertoo, että tarkastuskierros järjestettiin valituksen perusteella.
- Yksi työntekijä oli irtisanottu laittomasti, kun työntekijät olivat istuneet kesken päivän. Kun käytiin tarkastamassa tämä paikka, huomattiin, että siellä oli paljon muitakin puutteita. Myyjien omille tavaroille ei oltu järjestetty lukittavaa säilytyspaikkaa. Sosiaalitilojen taso puolestaan vaihteli lähimarkettien henkilöstötiloista lähigrillin vessaan.
Tarkastettujen noin kolmenkymmenen marjamyyntikojun työntekijöistä valtaosa on nuoria ja monet ensimmäistä kertaa myyntityössä. Ohjeistus väkivallan uhkatilanteisiin ja turvalliseen rahankäsittelyyn puuttui myyntipisteissä yleisesti.
Yksi työntekijä irtisanottiin, koska hän oli istunut kesken työpäivän.
Työsopimuksista kolmasosa oli tehty suullisesti, mikä joissakin tapauksissa aiheutti epäselvyyttä sovitusta tuntipalkasta. Tarkastuksilla havaittiin myös työehtosopimuksen minimitasoa pienempiä tuntipalkkoja.
- Joukossa oli myyjiä, joilla oli myyntikokemusta, joten heidän pitäisi saada yli seitsemän euron tuntipalkkaa, kertoo tarkastaja Leino.
Työsuojelun vastuualue muistuttaa, että työnantajien tulee perehdyttää kokemattomat nuoret työntekijät erityisen huolellisesti ja opastaa heidät turvallisiin työtapoihin.
- Mansikka- tai hernetiloilla, jotka itse myivät tuotteitaan, olosuhteet olivat paremmat kuin niillä, jotka vain myivät muiden tuotteita, sanoo Leino.
