Mattsson ui uuden SE:n olympia-altaassa
Porilaisuimari Matti Mattsson onnistui uransa kovimmassa paikassa erinomaisesti. Mattsson ui Lontoossa uuden Suomen ennätyksen.
Porin Uimaseuran 18-vuotias uimari Matti Mattsson ui tiistaina Lontoon olympialaisissa uuden Suomen ennätyksen 200 metrin rintauinnissa. Uusi SE-tulos on 2.11,81. Mattsson sijoittui erässään viidenneksi.
Mattssonin aika ei aivan riittänyt semifinaaliin. Hän jäi sijalle 17. Välieriin selvisi 16 uimaria eli Mattsson oli ensimmäinen, joka putosi jatkosta. Eroa viimeiseen välieräpaikkaan jäi 0,15 sekuntia.
-Ennätyksestä lähti melkein sekunti, joten täytyy olla tulokseen tyytyväinen, mutta tottakai täpärä putoaminen semifinaalista harmittaa, Mattsson kommentoi uinnin jälkeen.
Tuoreimmat aiheesta: Satakunta
Ässät vahvoilla SM-liigan palkintogaalassa - katso kaikki palkitut
Suomen mestarit veivät liki kaikki SM-liigan palkinnot. KalPa-hyökkääjä Artturi Lehkonen valittiin vuoden tulokkaaksi.
Pori jatkoi vahvaa kevätkauttaan
Porin Pesäkarhut jatkaa naisten Superpesiksessä puhtaalla pelillä. Lauantaina se nappasi jo neljännen puhtaan voittonsa, tällä kertaa Turku-Pesiksen kustannuksella 2-0 (2-1, 10-1).
Anne Bland vihreiden varapuheenjohtajaksi
Huittislainen Bland pyrki varapuheenjohtajaksi toista kertaa. Hän on ajanut maaseudun vihreiden asiaa.
Demariyhdistys erosi kunnallisjärjestöstä protestina Porissa
Meri-Porin demariyhdistys on jättänyt SDP:n kunnallisjärjestön Porissa. Yhdistys ei voinut hyväksyä sitä, että SDP ei puolustanut Kaanaan terveysaseman toiminnan palauttamista valtuustossa.
Soittamisen palo piiskaa muusikkoa eteenpäin
Tuhannet kilometrit, ammatillinen skitsofrenia ja intohimo musiikkin. Siitä on keikkailevat muusikot tehty. Bohemia-yhtyeen rumpali Sami Nieminen raottaa verhoa musiikkialan arkeen.
Majakka liikennemerkissä - mitä ihmettä?
Länsirannikolla tien varsiin viime vuonna ilmestyneet majakka-liikennemerkit hämmentävät autoilijoita. Miksi majakka on valittu symbolisoimaan Rantatietä?
Nakkilassa etsittävä koulusäästöjä - kouluja kiinni tai leikkauksia muualta
Nakkilan sivistyslautakunta ei ole suostunut esitykseen Tattaran ja Kukonharjan koulujen sulkemisesta. Kunnanjohtaja haluaa lautakunnalta nyt muita säästöehdotuksia.
Lähes kaikki syytteet sikalavideoista nurin
Oikeutta Eläimille -yhdistys pitää hovioikeuden ratkaisua sananvapauden voittona.
Olkiluoto 2 vuosihuoltoon sunnuntaina
Eurajoen Olkiluodossa vuosihuollot jatkuvat. Kakkosreaktori kytketään pois verkosta sunnuntaina.
Kiuru: En arvosta koulujen ranking-listoja
Tuoreen opetusministerin mielestä lukiovertailut mittaavat vääriä asioita.
