Mediamoguli Murdoch yllätti liittymällä Twitteriin
Mediamoguli Rupert Murdoch, 80, on aloittanut uuden vuoden liittymällä mikroblogi Twitteriin. Asian vahvisti News Internationalin tiedottaja maanantaina. Murdochin Twitter-tili sai nopeasti kymmeniä tuhansia seuraajia.
Murdoch aloitti tweettaamisen uudenvuodenaattona. Jo maanantaina illansuussa hänen tiliään seurasi yli 51 000 ihmistä. Tilin avaaminen oli odottamaton siirto yksityisyyttään varjelemaan pyrkineeltä mediapomolta.
- Uudenvuodenpäätökseni: yritän pysyä nöyränä ja aina uteliaana. Sekä ryhtyä dieetille, Murdoch tweettasi.
Murdoch kertoo muun muassa myös perheensä lomanvietosta St. Barth'sin saarella Karibialla sekä lukemistaan kirjoista.
Murdochin liittyminen Twitteriin huvitti joitain tahoja.
- Olen jättänyt sinulle uuden vuoden toivotukset omaan puhelinvastaajaani, lähetti Britannian entinen pääministeri John Prescott Twitter-terveisiä Murdochille, viitaten tämän omistaman mediayrityksen urkintaskandaaliin Britanniassa.
Myös Murdochin vaimo Wendi Deng avasi oman tilinsä samaan aikaan. Kipakaksi tiedetty Wendi myös ojensi miestään julkisesti:
- RUPERT! Poista tuo tweettaus!, Wendi komensi omalla seinällään. Pian tämän jälkeen Wendi tarkensi, että kysymys oli vitsistä, joka oli hieman hävytön. Lisäksi hän kirjoitti uudelleen, että Rupert käski olemaan nolaamatta häntä enempää Twitterissä.
Murdochin Twitter-tunnus on rupertmurdoch ja hänen vaimonsa wendi_deng.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
16 loukkaantunut vakavasti rakennuspalossa Pariisissa
Paloa on ollut sammuttamassa yli 230 palomiestä.
Egyptin vallankumoukselliset sulattelevat ykköskierroksen tuloksia
Egyptiläiset toipuvat presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen yllättävistä tuloksista. Muslimiveljeskunnan ehdokas menee jatkoon, mutta tulos osoittaa islamistien suosion laskua. Vallankumouksellisten ja vanhan vallan ehdokkaiden suuri suosio ällistyttää egyptiläisiä.
Marokkolaiset protestoivat hallitusta vastaan Casablancassa
Kyseessä on suurin oppositiomielenosoitus kuukausiin. Mielenosoituksen taustalla ovat ammattiliitot, jotka haluavat sosiaalista oikeudenmukaisuutta.
Moskovassa pidätettiin homoaktivisteja
Aktivistit vaativat lupaa järjestää Gay Pride -kulkue Moskovassa.
Kiinassa arvostellaan puoluevirkailijoiden väärinkäytöksiä yhä herkemmin
Alaikäisten raiskauksista epäilty entinen puoluejohtaja nostatti arvosteluryöpyn internetissä.
Syyrian hallinto kiistää olevansa Houlan joukkosurman takana
Oppositio ja hallitus kiistelevät Houlassa paljastuneen joukkosurman tekijöistä. Hallitus sanoo aloittavansa tutkimukset tapahtumista.
Euroviisuvoitosta syntyi areenaongelma Ruotsissa
Tukholmassa pelataan samaan aikaan MM-jääkiekkoa. Myös Euroviisujen kalleus mietityttää Ruotsissa.
Pohjois-Koreassa ei ole satanut kuukauteen - sato uhattuna
Pohjois-Korean uutistoimiston mukaan kuivuus on pahin 50 vuoteen ja johtuu kuivista ja lämpimistä ilmavirtauksista.
Naton ilmaiskusta siviiliuhreja Afganistanissa
Naton ilmaiskun kerrotaan surmanneen kahdeksan hengen perheen Afganistanissa. Myös viisi Nato-sotilasta on saanut surmansa erillisissä iskuissa viikonlopun aikana.
Golden Gate -silta täyttää 75 vuotta
Golden Gate -sillan vuosipäivää juhlistetaan tänään San Franciscossa muun muassa ilotulituksella.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.