Meirän pelto ei piittaa rikkaruohoista
Savinen pelto muljahtelee saappaiden alla. Meirän pelto Kangasalan Kesolla ei ole tarvinnut ensimmäisenä kesänään kastelua.
Tamperelainen yhteisöviljelyosuuskunta Meirän pelto odottaa vielä historiansa ensimmäistä sadonkorjuuta. Puutarhuri Jonna Kumpulaisen mukaan vettä ei ole tullut alkukesästä liikaa, mutta se on hieman hankaloittanut työntekoa.
- Kosteaa on ollut. Työt ovat hankalia, kun koneet eivät tahdo toimia muovailuvahamaisessa maaperässä.
Mikään ei ole komeista sademääristä huolimatta mädäntynyt peltoon, mutta puutarhurin pitää miettiä tarkkaan mihin mitäkin laittaa. Uusi pelto vaatii vielä opiskelua.
- Kun on tuntematon pelto eikä tiedä rikkakasveja, ei tiedä märkäpaikkoja, ei tiedä eläimistöä, niin oppimista tämä kesä on ollut, Kumpulainen kertoo.
Toiminta on kuitenkin lähtenyt hyvin käyntiin. Tänä kesänä pellolla kokeillaan montaa lajiketta salaattia. Kaikkiaan 700 salaatinpäätä on istutettu siisteihin riveihin. Salaatit ovat pitäneet kosteudesta.
- Salaatti ei siedä hellettä. Nämä ovat ainakin sieviä, eikä ole kuivuneita reunoja, Kumpulainen esittelee.
Talkoita omaan tahtiin
Meirän pelto on monitahoinen. Toisella puolella on rinne, missä kasvaa papua, kurkkua ja hernettä. Rinteessä ei vesi seiso. Pellon muodot on huomioitu istutuksissa.
- Harjuissa viljellään perunaa ja kaaleja. Niihin ei ainakaan jää vesi seisomaan, se pääsee harjujen lomasta pois, puutarhuri Kumpulainen sanoo.Rikkaruohoilla on oma tehtävänsä ja varsinkin luomupellolla niitä pitää hieman sietääkin.
Kolmen hehtaarin yhteisöpellosta voi kuka tahansa ostaa osakkeen. Jäsenyys ei velvoita talkoisiin, mutta puutarhuri kyllä kaipaa apua aika ajoin.
- Pakko ei ole kenenkään tulla ja vapaaehtoisilla on kyllä intoa riittänyt. On saunottu ja syöty, Kumpulainen kertoo.
Rikkakasvit ovat myös hyödyllisiä
Pellosta yksi hehtaari on vihannesviljelyssä, siispä rikkaruohoaikaan käsityötä riittää.
- Mikään ei ole vielä hukkunut rikkakasvien alle, Jonna Kumpulainen naurahtaa.
Puutarhurin suhde rikkaruohoihin yllättää.
- Rikkaruohoilla on oma tehtävänsä ja varsinkin luomupellolla niitä pitää hieman sietääkin. Ne saattavat houkuttella tuholaisia puoleensa ja säästävät näin hyötykasveja.
- Vesiheinä on oma henkilökohtainen suosikkini, sen saa helposti harattua pois ja se sitoo erinomaisesti kosteutta maahan, Kumpulainen sanoo.
Meirän pelto -osuuskuntatoiminta on uutta Pirkanmaalla. Yhteisöviljely on palkatun puutarhurin mielestä lähtenyt käyntiin ihmeen hyvin.
- Ehkä on yllättänyt eniten se, että kaikki on järjestynyt. Pieniä vastoinkäymisiä on ollut, mutta loppujen lopuksi kaikki on mennyt hyvin, Kumpulainen toteaa.
Tuoreimmat aiheesta: Tampere
Orivedellä nokkakolari, viisi vakavasti loukkaantunutta
Toinen autoista syttyi tuleen kolarin jälkeen, apuun tulleet autoilijat pitivät liekkejä loitola käsisammuttimin.
Bach sai urkurin pois tolaltaan
Kun takana on yhteensä 46 vuotta kolmen kirkon urkurina ja ikää pian 70 vuotta, voi jo hyvillä mielin jäädä eläkkeelle. Paitsi että Matti Hannula jatkaisi työssään, jos voisi, mutta kun ei voi.
Tampere on edelleen matkailuykkönen
35 kaupungin houkuttelevuus matkailukohteena arvioitiin Taloustutkimuksen vertailussa kouluarvosanoin, ja ykköseksi nostettu Tampere jätti keskiarvolla 8,41 taakseen mm. Turun, Hangon ja Savonlinnan.
Veikko Sinisalo -palkinto näyttelijä Eriikka Väliahteelle
Arvostettu Veikko Sinisalo -palkinto myönnettiin perjantaina näyttelijä Eriikka Väliahteelle. 3 000 euron arvoisen tunnustuksen myöntämisperusteiksi mainittiin muun muassa esimerkillinen työmoraali ja luova hulluus.
Poliisit vannovat kunnioittavansa ihmisarvoa
Poliisien vannoman eettisen valan tarkoitus on saada heidät tiedostamaan heiltä odotetut arvot ja toimintatavat yhä selvemmin. Poliisit lupaavat muun muassa kunnioittaa jokaisen ihmisarvoa ja oikeuksia sekä käyttäytyä rehdisti ja auttavaisesti.
Ammattiin valmistuvien "yo-lakeille" ei enää naureskella
Ylioppilaslakki valmistetaan perinteikkäällä tehtaalla juuri tilaajan toiveiden mukaiseksi. Erilaiset kokardit, tupsut ja vuorivärit tekevät päähineestä kantajansa näköisen, ja oman lakkinsa saavat myös ammattiin valmistuvat.
Lukiovertailun kärjessä tutut nimet - katso miten oma lukiosi pärjäsi
Tämän vuoden kolme parasta lukiota löytyvät vertailun mukaan Helsingistä ja Espoosta.
Ministerin kissa otti nimitysuutisen rauhallisesti
Perjantaina nimitettävä asunto- ja viestintäministeri Pia Viitanen aikoo jatkossakin nukkua öitään Tampereella. Kotona Hervannassa ministeriä odottaa myös tärkeä poliittinen neuvonantaja; päivän lehtien lukemisessa selausapuna toimiva Tähti-kissa.
Poliisi kuskaa juoppoja lähes viidellä miljoonalla eurolla vuodessa - katso miten rahat kuluvat
Poliisipartioilla kuluu entistä enemmän aikaa yhden tehtävän hoitamiseen, selviää poliisin Radio Suomen Ajantasa-ohjelmalle luovuttamista tiedoista. Lisäksi erilaisiin kuljetustehtäviin kuluu poliiseilta vuodessa tuhansia vuorokausia työaikaa.
Keskustele: Onko pesäpallosta vielä kansallispeliksi?
Superpesiskausi alkoi toukokuun puolivälissä, mutta kiekkohuuman kaltaista intoa ei peli harrastajaporukoiden ulkopuolella herätä. Osassa kouluista kansallispeliämme pelataan vielä, mutta sekin on hiipumaan päin. Vieläkö pesäpallo voisi innostaa?
