Perämeri |

Meri-Lapin jätteenpolttokokeilu laajenee

Perämeren Jätehuolto aloittaa Meri-Lapin kotitalouksien jätteiden toimittamisen Oulun polttolaitokseen. Jätteet välivarastoidaan ensin Jätekeskus Jäkälään.

Perämeren Jätehuolto Oy käsittelee vuodessa noin 20 000 tonnia jätettä, joista noin 16 000 tonnia on poltettavaa. Kuva: YLE Perämeri

Perämeren Jätehuolto aloittaa Tornion, Keminmaan, Ylitornion ja Tervolan alueelta kerätyn, asumisessa syntyvän jätteen toimittamisen Oulun Laanilan polttolaitokseen. Poltettavan jätteen varastointi aloitetaan ensi viikolla. Kokeilua jatketaan vuoden loppuun ja pysyvästi jätteiden polttoon on tarkoitus siirtyä vuoden kuluttua syksyllä.

Vuoden vaihteessa Kemissä tehtiin vastaava kokeilu, jolloin jätteet kuljetettiin Ruotsin Bodenin energialaitokselle. Perämeren Jätehuolto Oy:n toimitusjohtaja Tuija Ahrikkalan mukaan kokeilu onnistui erittäin hyvin.

- Kemin seudulta kerätty asumisessa syntyvä jäte sopi erittäin hyvin poltettavaksi. Lisäksi saimme erittäin hyviä kuormapainoja näillä meidän suunnittelemilla kuljetusjärjestelmillä, Ahrikkala sanoo.

Myös yritysten jätteet polttoon

Nyt jätteenpolttokokeilua laajennetaan kun kuljetuksiin lisätään myös yritysten jätteitä. Ahrikkala arvioi, että kokeilun aikana polttojätettä kuljetetaan Ouluun kaikkiaan noin 13-14 tuhatta tonnia.

Polttokokeilun aikana kotitaloudet keräävät jätteen kiinteistöjen sekajäteastioihin nykyisten lajitteluohjeiden mukaan. Kokeilun aikana on tärkeää, että lajitteluohjeita noudatetaan huolellisesti, muistutetaan jäteyhtiöstä.

Lasi-, keramiikka-, posliini-, metalli-, paperi- ja kartonkijätteet vastaanotetaan veloituksetta alueen ekopisteissä. Kotitalouksissa syntyvät sähkö- ja elektroniikkaromut sekä vaaralliset jätteet vastaanotetaan veloituksetta Jätekeskus Jäkälässä, EkoTerminalissa Torniossa ja Ylitornion ja Tervolan ekoasemilla.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Perämeri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä