Meri-Lapin matkailuyhtiö vielä uuteen pohdintaan
Kuntajohtajat ja matkailuala pohtivat yhteisen pöydän ääressä kertaalleen hyllytettyä Meri-Lapin matkailuyhtiötä.
Meri-Lapin kuntajohtajat ja kymmenkunta matkailuyrittäjää tapaavat kahden viikon kuluttua. Kemi-Tornio -alueen kehittämiskeskuksen toimitusjohtaja Martti Ruotsalainen kertoo, että tilaisuudessa käydään läpi matkailun tilannetta.
Tarkoitus on pohtia Meri-Lapin matkailuorganisaation järjestämistä ja miettiä, miten matkailua kehitetään seudullisesti ja kokonaisvaltaisesti. Kehittämiskeskus järjestää tilaisuuden Kemin tuoreen kaupunginjohtajan Tero Nissisen aloitteesta.
Meri-Lapin alueen yhteisen matkailuyhtiön perustaminen kaatui viime keväänä kalkkiviivoilla, koska Kemi ja Tornio eivät sitoutuneet yhtiön rahoittamiseen.
Tuoreimmat aiheesta: Perämeri
Mullanhakupaikasta löytyi kranaatteja Torniossa
Sodanaikaiset kranaatit löytyivät mullanhakupaikasta, josta on viety multaa useaan taloon Torniossa. Viranomaiset tarkastavat uusien kranaattilöytöjen mahdollisuuden kaikkien multaa noutaneiden talojen osalta.
Northlandin kaivos pysähtyi rahapulaan
Kaivosyhtiö Northland on joutunut keskeyttämään rautakaivoksensa toiminnan Ruotsin Pajalassa. Syynä on rahan loppuminen, koska Northlandin pankkitilit suljettiin perjantaina velkojien vaatimuksesta.
Laaja etsintäharjoitus Kemissä
Kemin Elijärvellä järjestetään lauantaina poliisin ja Vapaaehtoisen pelastuspalvelun yhteinen etsintäharjoitus. Peräpohjolan poliisilaitoksen ylikonstaapeli Jari Seppälän mukaan myös yleisö on tervetullut seuraamaan harjoituksia.
Keminmaa keksi hyppynarun MM-kisat
Pienessä Keminmaan kunnassa pompitaan hyppynarujuoksun maailmanmestaruuksista viikonloppuna. Kisoilla halutaan elvyttää hyppynarulla hyppimisen perinnettä, joka on vieras monelle lapselle.
Kalkista on moneksi - ruokakärrytkin pullistelevat sitä
Yleinen käsitys on, että kalkkituotteita käytetään teollisuuden tuotannossa. Kalkkia on kuitenkin hyvin arkipäiväisissä asioissa, jopa suurin osa ostoskärryn sisällöstä koostuu siitä.
Tero Määttälä vahvistamaan HT Bandyn hyökkäyspäätä
Määttälä on varsinainen maalihai. Bandyliigan kauden maaliennätyksen, kymmenen osumaa yhdessä pelissä, Määttälä latoi Veiterän riveissä ottelussa ToPV:a vastaan viime tammikuussa.
Aurinko houkutti Kemin kalamarkkinoille
Musiikkitähtenä säteili tällä kertaa Eino Grön.
Meri-Lapinkin alaikäiset sekoittavat päänsä juoma- ja pillericocktaileilla
Alueen kuudessa kunnassa toteutettu päihdekysely nostaa esiin monia huolestuttavia piirteitä nuorten vapaa-ajasta. Nuuskan käyttö on lisääntynyt valtavasti ja aivan liian moni nuori sekoittaa päänsä myös alkoholi-lääkesekoituksella.
Timo E. Korva jää eläkkeelle
Lapin aluehallintoviraston ylijohtaja Timo E. Korva jää eläkkeelle 1.9.2013 alkaen. Korva täyttää kesäkuussa 65 vuotta ja hän on ollut Lapin aluehallintoviraston ylijohtajana viraston perustamisesta eli vuoden 2010 alusta alkaen.
Kasvukausi harppasi vauhtiin Meri-Lapissakin
Lämpö ja runsas kosteus on saanut kasvun lähtemään liikkeelle rivakasti.

Kommentoi aihetta
(4 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Puuhastelua
Ilmoita asiattomasta kommentistaMihin kuntalaiset tarvitsevat tällaista yhteiskunnan rahoitta-
maa matkailuyhtiötä? Meri-Lapin alueella olisi tärkeämpää kes-
kittyä tekemään kuntaliitokset, josta olisi selvää etua alueen
kehitykselle ja jättää tuo turha puuhastelu vähemmälle.
Meri-Lappi
Ilmoita asiattomasta kommentistaToivottavasti hallitus panee vauhtia kuntaliitoksiin, jotta
saadaan Meri-Lapin kunta aikaiseksi ja hallintoa järkevälle
tasolle väestöpohjan mukaan. Saadaan tämä pikku kuntien puu-
hastelu loppumaan sillä sulle mulle periaatteella alueen ke-
hitys uusille urille
näpy
Ilmoita asiattomasta kommentistaYritykset isompaan vastuuseen, rahat yrityksistä ja kunnat piensijoittajina mukaan.
hölmöläisten hommaa
Ilmoita asiattomasta kommentistaKuntien toimintaan kuuluu olennaisesti normaali palveluiden tuottaminen. Matkailu ei ole kuntien palvelua, onhan näitä surkeita esimerkkiyrityksiä pikkukunnissakin. Ostetaan lakisääteiset palvelut kyseenalaisilta tuottajilta, jotka eivät osaa edes budjettia tehdä ja sitten tuetaan höpö-yrittäjiä monin tavoin. Herätkää jo päättäjät, turvatkaa terveydenhuolto ja sivistyspalvelut ensiksi!!!