Merilappilaiset jo epidemian kourissa
Sikainfluenssa on äitynyt epidemiaksi Meri-Lapissa. Infektiolääkäri Ulla Kaukoniemi kertoo, että viikonvaihteen aikana päivystyspoliklinikalla on ollut erittäin vilkasta.
Kaukoniemi kehottaa alueen ihmisiä maltillisuuteen ja muistuttaa, että normaalit flunssan oireet kuuluvat taudin kuvaan, eikä niiden vuoksi tarvitse välttämättä hakeutua vastaanotolle. Myöskään näytteiden ottaminen ei ole aina tarpeen.
Kaukoniemen mukaan kuntiin toimitettiin perjantaina uusi ohjeistus, koska sairastuneiden määrä alkoi selkeästi kasvaa. Muun muassa Tornion terveyskeskuksessa avattiin maanantaina neuvontapuhelin, jonka numero on 050 571 0387.
Kaukoniemi painottaa, että esimerkiksi rokotusaikatauluista kerrotaan tiedotusvälineiden kautta, eikä niistä ole järkevää tiedustella puhelimitse. Terveyskeskusten ja keskussairaalan puhelinlinjat ovat ajoittain ruuhkautuneet pahasti.
Ulla Kaukoniemi toteaa, että taudin hoidossa pätevät edelleen ohjeet, joiden mukaan perusterveille ihmisille ei tarvita erityistä lääkitystä.
Tuoreimmat aiheesta: Perämeri
Koululaiset vähentäneet mopojen virittelyä.
Poliisin mukaan nuoriso voidaan päästää kesälomille turvallisin mielin, jos mopot pysyvät jatkossakin yhtä hyvässä kunnossa kuin alkuviikon valvontaiskussa.
Outokummun Inoxum-kauppa komission syyniin
EU:n komission mukaan kahden suuren teräksentuottajan yrityskauppa voi aiheuttaa vakavia kilpailuongelmia. Komissio tutkii asiaa syksyyn saakka.
Talven kiusaamat puistot pukeutuvat pian kesään
Kova talvi runnoi kaupunkien nurmikoita ja rääkkäsi pensaita. Talvituhoista huolimatta puistot kaunistautuvat Meri-Lapissakin näinä päivinä.
Ammattiin valmistuneet Meri-Lapissa
Ammattitutkinnon suorittaneita oli Kemi-Tornion ammattikorkeakoulussa lähes 250. Ammattiopisto Lappiasta valmistuneiden nimet julkistetaan 1.6.
Vesilasku pienenee Maksniemessä
Simon Maksniemen vesiosuuskunnan alueella maksetaan jatkossa vedestä vain viidesosa esimerkiksi Kemiin verrattuna.
Tuuppa kattoon taidetta
Tuuppa kattoon -taidetapahtuma järjestetään jälleen viikonloppuna Kemissä. Kemin Kuvataitelijat ry:n järjestämä tapahtuma esittelee Merilapin alueen kuvataiteilijoita ja heidän taidettaan.
Väitös: Henkilöstön ääni ei kuulu kuntaliitoksissa
Lapin yliopistossa tarkastettavan väitöksen mukaan kuntatyöntekijät kaipaavat ihmisläheistä johtamista ylhäältä alaspäin suuntautuvan johtamisajattelun sijaan.
Lyhyessä kesässä on kiire kukkia
Kasvien kukkimisessa on oma järjestys, jonka määrittelee esimerkiksi valon, veden tai lämmön määrä. Kylmistä öistä kasvit selviävät pakkasnesteellä tai karvapeitteellä.
Keminmaalaisten yritysten löytymistä helpotetaan
Torniontienvarren liittymiin on suuniteltu valkopohjaiset kadunnimiviitat, joiden avulla yritykset on helppo paikantaa
Motoristia ajettiin takaa Tervolassa
Takaa-ajon aikana motoristi kaahasi välillä yli 200 kilometrin tuntivauhdilla ja ohitteli edellä ajavia oikealta puolelta.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.