Turku |

Metallimessu jatkaa Lutherin työtä

Metallimessu tarjoaa DBTL:ssä jumalanpalveluksen metallimusiikin ystäville. Kyseessä ei ole kuitenkaan vain konsertti, vaan Lutherin sanoman sovittaminen tämän ajan kansalle.

290710 TKU Heikki Arikka kasvatustyö teologi Mikaelinkirkko Metallimessu
Kasvatustyönteologi Heikki Airikka uskoo metallimusiikin ja luterilaisuuden sopivan hyvin yhteen. Kuva: YLE / Rami Kolehmainen

Metallimessu on kiertänyt Suomea vuodesta 2006, jolloin myös Lordi voitti Euroviisut. Seurakuntayhtymän sponsoroima kiertue tarjoaa metallimusiikkiin sovellettuja virsiä ja liturgisia lauluja seuraten kirkkovuoden jumalanpalveluksen liturgiaa.

– Messu on aito jumalanpalvelus, mutta metallimusiikki on myös aitoa, Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän kasvatusteologi Heikki Arikka vakuuttaa.

Arikan mukaan uudistuksille löytyy aina kriitikoita niin seurakuntien sisältä kuin ulkopuoleltakin. Metallimessuun on yhdistetty niin perinteiden rappio kuin popularismin tavoittelu. Arikan mukaan loppujen lopuksi kysymys on kuitenkin viestinnästä.

– Metallimessu on Lutherin jalanjäljissä kulkevaa. Siinä missä Luther käänsi Raamatun latinasta saksaksi, niin metallimessu tekee saman musiikille. Virret, mitkä ovat meidän luterilaisen musiikin aarteisto, ovat poljennoiltaan ja sointikuvioiltaan senkaltaisia, että isolle osalle ajan niin sanotun rock-sukupolven ihmisille voi olla vaikeaa seurata ja pysyä nuotissa. Monet virret on kuitenkin helposti käännettävissä metallimusiikiksi. Se on sellaista musikaalista äidinkieltä, joten tämä on hyvin luthermaista ajattelua muuttaa messusävelmistö ja messuvirret metallimusiikin tahtiin.

Metallimusiikki on kansanmusiikkia

– Siinä mielessä, että siitä mistä kansa tykkää ja nauttii, niin voidaan sanoa että se on kansanmusiikkia. Suomessa voisi jo melkein kutsua, että heavymusiikki alkaa olla kansanmusiikkia. Jos vaikka ajatellaan euroviisuvoittoa ja millä musiikkigenrellä se voitto tuli, Arikka toteaa.

Kävijöistä riippuen messu kestää noin tunnin. Viime vuonna DBTL:n aikana metallimessussa kävi 550–600 ihmistä. Tänä vuonna messutelttaan mahtuu 700 kuuntelijaa.

Metallimessu esiintyy osana DBTL-festivaalia. Metallinen jumalanpalvelus tapahtuu Mikaelinkirkon edessä sijaitsevassa Mannerheiminpuistossa 30. heinäkuuta klo 20.00.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Turku

Juuri nyt

Kotimaa

Hyvinkään asemies ampui katolta - yksi kuoli, 8 loukkaantui

Hyvinkäällä sattui yöllä ampumistapaus, jossa kuoli yksi ihminen ja haavoittui yhdeksän. Poliisi eristi alueen tutkintaa varten.

Hyvinkäällä on ammuskeltu perjantain ja lauantain vastaisena yönä. Ammuskelussa on kuollut yksi ja loukkaantunut kahdeksan henkilöä. Loukkaantuneista kahden tila on kriittinen, kertoo Keski-Uudenmaan poliisi.

  • Ylimääräinen uutislähetys klo 7.30, TV1. Radiouutiset puolen tunnin välein.

  • Olitko paikalla Hyvinkäällä ampumistapauksen sattuessa? Lähetä meille kuvauksesi tapahtumista osoitteeseen yle.uutiset@yle.fi.

  • Lähetä kuvasi tai videosi meille numeroon 16149 tai sähköpostilla osoitteeseen yle.uutiset@yle.fi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä