Metsävakuutus kannattaa tarkistaa
Metsävakuutukset ovat lisänneet suosiotaan viime vuosina. Vakuutusten ottamista ovat vauhdittaneet erityisesti taannoiset myrskytuhot.
Lähi-Tapiolan myyntipäällikkö Kari Makkonen Mikkelistä muistuttaa, että niinsanottujen ainaismetsävakuutusten ottaneet tarkistaisivat vakuutusturvansa ajan tasalle omaisuuden menetyksen välttämiseksi.
- Siellä on vain tietty vakuutusmäärä sille metsälle. Siihen ei kannata tuudittautua. Jos siellä myrskyvahinko sattuu, niin ei paljon korvattavaa tule.
- Esimerkiksi Asta-myrskyn jäljiltä joidenkin metsänomistajien elämäntyö meni täysin poskelleen isoista vahingoista, Makkonen sanoo.
- Ehdottomasti kannattaa tänä päivänä ottaa täysarvovakuutus silloin, kun vakuutetaan metsää. Metsä on useimmille metsänomistajille arvokkain tai lähes arvokkain omaisuuserä.
Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Savo
Sota-ajan aineistojen kunnostaminen jatkuu Mikkelissä
Pääesikunta, Suomen Elinkeinoelämän Keskusarkisto ja Kansallisarkisto ovat sopineet, että vuonna 2008 alkanutta projektia jatketaan vuoden 2015 loppuun asti.
Nuorisotakuusta keskusteltiin Mikkelissä
Eteläsavolaisten toimijoiden mukaan nuorten syrjäytymisen ehkäisemisessä tarvitaan varhaista ja oikea-aikaista tukea. Hyvän elämänpolun luominen tulisi aloittaa jo neuvolaiässä.
Kaavoituksen hitauteen etsitään ratkaisuja
Elinkeinoelämän valtuuskunnan Kaavoihin kangistuneet -raportissa määritellään kaavoituksen pullonkaulat.
Korvasienen persoonallinen maku on kesän airut
Sienen sisältämän myrkyn poistamista ei saa koskaan laiminlyödä. Gyromitriini poistuu kahdesti keittämällä.
Eteläsavolaista metsäpalojen torjuntaosaamista viedään Eurooppaan
Pelastuspäällikkö Jyri Silmäri on mukana työryhmässä, jossa kehitetään käytäntöjä metsäpalojen ennaltaehkäisemiseksi. Euroopan Unionin 'ELITE-pelastussuunnitteluhankkeessa' mukana on Suomen lisäksi pelastusalan asiantuntijoita Ranskasta, Kreikasta, Espanjasta ja Italiasta.
Harvinainen pääskykahlaaja Joroisissa - edellinen havainto Suomessa 15 vuoden takaa
Rantasalmelaiset lintuharrastajat Elina Enho ja Kristiina Järvenpää eivät arvanneet sunnuntaiselle linturetkelle lähtiessään, millaiseen lintuharvinaisuuteen päivän aikana törmäisivät. Joroisiin Pasalan pelloille suuntautunut retki tuotti tulosta, kun iltapäivällä pään yllä lenteli Suomessa erittäin harvinainen pääskykahlaaja. - Oli se jännä paikka, kun tajusimme miten kovasta havainnosta on kyse, Järvenpää kertaa sunnuntain tapahtumia.
Festivaalien mainonta aikaistuu vuosi vuodelta
Taustalla vaikuttaa kilpailu näkyvyydestä. Lipunmyyntiin aikaisella mainonnalla ei ole suurtakaan merkitystä, uskoo moni tapahtumanjärjestäjä. Useilla festivaaleilla myyntipiikit tapahtuvat vasta juuri tapahtuman kynnyksellä.
Sateinen vuosi nakersi Etelä-Savon Energian liikevoittoa
ESE-konsernin liikevoitto kutistui viime vuonna. Konsernin liikevoitto laski 4 miljoonaa euroa edellisvuodesta.
Valmentaja-Mikon blogi: Kauden viimeiset treenit
Mikkelin Passareiden F-junioreiden valmentaja ja ohjaaja Mikko Korhonen kertoo tällä palstalla joukkueensa kuulumisia.
Konemusiikkiyhtye Pendulum Jurassic Rockin perjantain pääesiintyjäksi
Tapahtuman promoottori Jukka Holmstedt kertoo, että tapahtumaan on myyty jo tuhansia lippuja. Myynnin uskotaan vauhdittuvan entisestään, kun päiväkohtaiset liput tulevat tiistaina 21.5. myyntiin.
